Jak vybrat střešní okna: 4. díl – zastínění a jiné doplňky

Jak vybrat střešní okna: 4. díl – zastínění a jiné doplňky

Již máte vybráno své střešní okno? Výborně. Nyní je čas zamyslet se nad tím, jak jeho potenciál využít na sto procent. Pro maximální pohodlí byste neměli zapomínat na stínící, ochranné a ovládací doplňky. Mezi tyto doplňky patří například sítě proti hmyzu, zastiňovací či zatemňující rolety, markýzy či třeba ovládací tyče.

Co potřebuji vědět před objednáním?

Při nákupu doplňků ke střešním oknům potřebujeme znát přesný typ střešního okna. Každé střešní okno je již z výroby opatřeno štítkem, který udává jasné parametry střešního okna. Nejčastěji jsou tyto štítky umístěny na rámu okna či na křídlech okna v horní části.

Na trhu nalezneme nepřeberné množství doplňků ke střešním oknům. Dělí se do následujících kategorií:

Montážní doplňky

Do této skupiny patří zateplovací sada, manžeta z hydroizolační fólie, ostění či interiérové meziokenní krokve  Zejména zateplovací sada je v dnešní době téměř nezbytnou součástí střešních oken. Vyžadována není pouze v případě, kdy je zcela zbytečná, případně z rozměrových důvodů.

Vnější doplňky

Jak již název kategorie napovídá, mezi tyto doplňky patří například venkovní markýza či venkovní roleta. Venkovní markýza i venkovní roleta mohou být ovládané mechanicky nebo elektronicky. Venkovní doplňky jsou vhodné zejména pro ochranu před přehříváním pokojů. Díky nim je v místnosti i v parném létu stále příjemná teplota.

Venkovní roleta dokáže v letních obdobích snížit teplotu v místnosti i o několik stupňů, naopak v zimě zabraňuje úniku tepla. Snadno s ní regulujete světlo a dokáže vaši místnost úplně zatemnit. Je tedy ideální pro ty, kteří si ráno rádi pospí. Zároveň tlumí venkovní hluk a chrání před zloději.

Instalaci venkovní rolety by měl však vždy zajišťovat montážník. Nevýhodou také může pro někoho být vysoká cena.

Venkovní roleta VELUX

 

 

 

Venkovní roleta VELUX vás ochrání před horkem i před zloději.

 

 

 

 

Venkovní markýza reguluje světlo i teplo proudící do místnosti a chrání proti škodlivému UV záření. Je tak dobrým pomocníkem při ochraně proti teplu. Struktura markýzy nebrání výhledu z okna ani větrání. Výhodou je snadná instalace, kterou zvládnete sami, a také nižší cena než u venkovní rolety.

Venkovní markýza VELUX

 

 

Venkovní markýza VELUX udržuje v místnostech příjemný chládek.

 

 

 

Ovládací prvky

Pro ovládání oken je zde teleskopická tyč, dále okenní zámek a adaptéry.

Teleskopická tyč ZST

 

 

Teleskopická tyč ZST výrobce Fakro umožňuje snadné otevírání výše osazených oken a také ovládání rolet a žaluzií.

 

 

 

Okenní zámek ZBL

 

 

Okenní zámek ZBL výrobce Fakro znemožňuje náhodné otevření okna. 

 

 

Vnitřní doplňky

U vnitřních doplňků ke střešním oknům je na trhu největší výběr. Jedná se například o zastiňovací roletu, plisovanou roletu, zatemňující roletu, lamelové žaluzie či síť proti hmyzu.

Zastínění

Jak nejlépe zabránit pronikání slunce dovnitř místnosti a regulovat jak světlo, tak teplo? Využijme buď vnější doplňky jako jsou venkovní markýzy a rolety nebo oblíbené vnitřní doplňky. Případně kombinaci obojího.

Na trhu nalezneme různé druhy vnitřních žaluzií a rolet, které plní následující funkce:

Zatemnění – zcela zatemňující roleta; dvojitě plisovaná roleta

Zcela zatemňující roleta je ideální do ložnic, kam nevpustí slunce, i když je třeba právě pravé poledne. Zvolit si můžete ze široké škály barevných provedení, které budou ladit s designem interiéru.

Zatemňující roleta VELUX

 

 

Zatemňující roleta VELUX poskytuje 100% zatemnění jak v noci, tak ve dne.

 

 

 

Dvojitě plisovaná roleta šetří energii, kdy v zimě díky svým tepelně-izolačním vlastnostem zabraňuje úniku tepla. Navíc poskytuje úplné zatemnění.

Regulace světla – žaluzie; plisovaná roleta; zastiňovací roleta; římská roleta

Žaluzie jsou klasickým způsobem zastínění okna. Skládají se z lamel, díky kterým lze regulovat množství a směr procházejícího tepla. Jsou cenově dostupné, vyrábí se v různých materiálech i barvách. Nevýhodou je téměř nulová hluková i tepelná izolace.

Plisovaná roleta je dekorativním řešením, kterým lze regulovat intenzitu dopadajících slunečních paprsků. Částečně také redukuje teplo v místnosti. Výhodou je nastavení rolety do jakékoli pozice na okně. Dodává se v mnoha dekorech a barvách.

Plisovaná roleta Fakro

 

 

Plisovaná roleta výrobce Fakro vám poskytne pocit soukromí a ochrání vás před UV paprsky.

 

 

  

Zastiňovací rolety rozptylují sluneční záření a vytváří příjemné tlumené osvětlení, které oceníte při práci na počítači si sledování televize. Výborně se tedy hodí do pracoven a obývacích pokojů.

Římské rolety jsou elegantním řešením, jak zastínit místnost. Na trhu je veliký výběr látek i barevných provedení. Římské rolety nejsou ovšem vhodným řešením pro tepelnou izolaci.

Římská roleta VELUX

 

 

Římská roleta VELUX nejenže reguluje světlo, ale vytváří unikátní design místnosti.

 

 

 

Ochrana proti hmyzu – síť proti hmyzu

Síť proti hmyzu je na rozdíl od jiných vnitřních doplňků instalována na vnitřní ostění okna. Díky tomu můžete okno používat i při stažené síti. Síť proti hmyzu zabrání vniknutí do místnosti i tomu nejmenšímu komárovi.  

Síť proti hmyzu VELUX  

 

Síť proti hmyzu od výrobce VELUX vás ochrání před nezvanými návštěvníky.

 

 

Tepelná ochrana – kombinovaná řešení pro nejlepší výsledek

Výrobce oken VELUX nabízí i kombinovaná řešení zastínění pro ještě větší pohodlí a tepelnou ochranu:

  • Zcela zatemňující roleta a venkovní markýza – pro kompletní zatemnění a proti přehřívání místností v parních letních dnech.
  • Dvojitě plisovaná roleta a venkovní markýza – pro optimální tepelný komfort
  • Zcela zatemňující a plisovaná roleta – pro nastavení množství prostupujícího světla v jakoukoli denní dobu.

 

Zastínění a jiné doplňky ke střešním oknům: shrnutí

Správný výběr doplňků ke střešním oknům přispěje k vaší domácí pohodě. Nezapomínejte proto na doplňky, které vám pomohou regulovat světlo a teplo v místnosti a dodají interiéru moderní vzhled. Pamatujte také na sítě proti hmyzu, které vaši domácnost ochrání před náletem nezvaných návštěvníků.