Realizace střechy – na co si dát pozor?

Řešíte novou střechu či její rekonstrukci? V následujících oblastech byste měli mít jasno před samotnou realizací, aby Vás později nic nepřekvapilo.

Obsah

Následuje přehled témat, kterým je dobré věnovat pozornost. U každého tématu jsou řešené praktické otázky kolem realizace střechy.

 1. Střešní krytina
 2. Podstřešní folie
 3. Střešní okna
 4. Okapový systém
 5. Izolace pod střešní krytinu
 6. Protisněhová opatření
 7. Doprava střešní krytiny

Střešní krytina

 • Mohu si dovolit skládanou krytinu nebo je potřeba lehká?
 • Je dodržen požadovaný sklon střechy?
 • Je lepší pálená nebo betonová taška?

Platí, že vydrží více skládaná střešní krytina (tedy pálená nebo betonová), než lehká střecha (především Eternit, asfaltové šindele nebo plechová krytina). Pokud dovolují krovy zatížení 40-50 Kg/m2, je lepší skládanou krytinu použít. Rozpočtově vychází skládaná srovnatelně s lehkými a lze snadněji provádět opravy nebo například montáž oken a solárních kolektorů. Do památkově chráněných oblastí často musí přijít bobrovka.

Každá krytina má tzv. bezpečný sklon, při menším sklonu není dovoleno (bez doplňkových opatření – těsné/vodotěsné podstřeší) krytinu pokládat a propadá záruka od výrobce.

Srovnání pálené a betonové střešní krytiny je rozvedeno v rozsáhlém článku na toto téma.

Doporučené střešní krytiny: betonové tašky Nelskamp, pálené tašky Walther-Jacobi.

Podstřešní folie

 • Mám dostatečně kvalitní podstřešní folii?

Podstřešní folie (nebo také difuzní folie, paropropustka apod.) se většinou nachází mezi krokvemi a latěmi (na které pak přijde střešní krytina). Vzhledem k tomuto faktu je prakticky nemožné ji bezproblémově odstranit po nalaťování. Po folii stéká případná zbytková voda, která se dostane přes krytinu (minimální množství projde vždy), propustí však nahoru vzdušnou vlhkost.

V případě nekvalitní folie může pak na střeše vzniknout obtížně řešitelný problém. Jsou používány folie s rozdílnou sílou začínající na gramáži 90 g/m2. Je však doporučováno pokládat gramáž od 130 g/m2 výše. V celkovém rozpočtu na střechu je to minimální položka, která však může mnoho znamenat.

Existují rozdílné podstřešní folie na bednění, latě a lze pokládat i folie zabraňující přehřívání v podkroví (novinka v sortimentu).

Doporučená podstřešní folie: Eurovent Maxi.

Střešní okna

 • Chci bezúdržbový materiál nebo dám přednost dřevěné klasice?
 • Jakou požaduji úroveň izolace?
 • Jak vysoko budu okno mít?

V dnešní době se vyrábí plastová i dřevěná střešní okna. Plastová mají tu výhodu, že se jedná o bezúdržbový, naprosto odolný materiál – jsou však dražší (cirka 10-15 %) a prodávají se standardně v bílé barvě. Pro dosažení vyšší estetické hodnoty jako u dřeva a odolnosti plastu je možné pořídit si plastová okna s dekorem borovice (světlé dřevo) nebo zlatého dubu (tmavé dřevo). Samozřejmě však s příplatkem kolem 20 %.

Úroveň tepelného odporu okna je závislá na vícero faktorech.

 • Prvním je použité zasklení. Jsou používána standardní dvojskla i lépe izolující trojskla, která jsou daleko ekonomičtější i přes svoji vyšší cenu (rámcově o 50 % více).
 • Dále jsou v portfoliu výrobců zateplovací sady pro řešení detailů v bezprostřední blízkosti okna pod střešní krytinou.

Potřeba lépe izolovaného okna je dána mírou izolace ve zbytku střechy. Při minimálních zateplení jsou trojskla zbytečná, naopak při lepším zateplení může okno ve střešní krytině tvořit slabý bod v podobě tepelného mostu.

Výklopně-kyvné střešní okno a šťastní lidé

Výška umístění střešního okna (tedy vzdálenost od podlahy) hraje roli při jeho otevírání. Pro výše umístěná okna stačí verze okna, která má osu v otáčení v polovině okna, dražší mají pak osu otáčení ve třech čtvrtinách či v horním rámu.

Pozor: každé okno je nutné zakoupit společně s lemováním (oplechování krajů kolem okna), která se liší podle použité střešní krytiny.

Okapový systém

 • Je navržený materiál na okapový systém bezúdržbový?
 • Chci mít okapy barevné, ladící se střešní krytinou, nebo v běžné barvě plechu?

Okapový systém pod střešní krytinu může být z vícero materiálů, které se liší cenou, barevnou škálou a potřebou údržby proti korozi. Následuje přehled běžných materiálů:

 • Pozink je nejlevnější varianta s nutností údržby.
 • Lakovaný pozink se prodává v mnoha barvách i povrchových úpravách, nutnost údržby je nepřímo úměrná kvalitě povrchové úpravy.
 • Titanzinek je bezúdržobovou variantou pro okap v běžné barvě plechu ve střední cenové relaci. Nebarví se.
 • Nejdražší možností je měď, která je taktéž bezúdržbová. Po čase získá zelenou patinu, tzv. měděnku.
 • Hliník je bezúdržbový materiál s možností barevného nástřiku s garantovanou 40-letou životností.

Vytěžující článek k tématu okapové systémy se nalézá v sekci články a věnuje se hlouběji každému materiálu, který je běžně na okapy používán.

Doporučený okapový systém: Lindab, Prefa.

Izolace pod střešní krytinu

 • Jaká izolace a jak silná přijde mezi krokve?
 • Znám možnost nadkrokevní izolace?

Pro výběr konkrétní izolace je vhodná konzultace s prodejcem, síla izolace (a související tepelný odpor) by měla být uvedena v projektu stavby. Silnější izolace by měla korespondovat s lepším zateplením střešních oken.

I v oblasti zateplení pod střešní krytinou existují nové trendy.

 • Je možnost zateplení pomocí nadkrokevní izolace, která nezabírá půdní prostor a je poměrně jednoduchá na montáž. Navíc nevznikají tepelné mosty mezi krokvemi, kam standardní izolace přijít nemůže.
 • Některé lepší parotěsné folie (např. od firmy Sunflex) také poskytují výbornou izolaci s dobrým poměrem cena/zateplení.
 • V oblasti standardních izolací existují také nové, pokrokové materiály – Fact Plus od firmy Knauf Insulation je minerální izolace, která se narozdíl od jiných nedeformuje, daleko lépe se s ní pracuje.

Protisněhová opatření

 • Vím, jak se správně prvky rozmisťují?

Existuje více možností protisněhových opatření, ty nejběžnější následují:

 • protisněhové háky,
 • protisněhové tašky (u některých modelů střešních krytin),
 • žebříkové zachytávače,
 • tyčové zachytávače,
 • dřevěná kulatina na držáku.

Konkrétní opatření je vhodné konzultovat s prodejcem. Nejčastější volbou bývají sněhové háky uchycené na střešní krytině, které však bývají v mnoha případech špatně použity! Jsou rozmístěny pouze ve dvou dolních řadách po obvodu domu, což je bohužel aplikováno daleko častěji než správným způsobem, který je dokonce kontraproduktivní. Toto množství nestačí na zadržení sněhu, který

 • sjede a spadne ze střechy ve větším množství, než kdyby tam zábrany nebyly, takže je nebezpečnější,
 • může háky svým tlakem slisovat nebo dokonce vytrhat i s krytinou!

Rozmístění sněhových hákůSněhové háky v zimě

Správná hustota se standardně pohybuje v rozmezní 1,3 – 2,5 ks/m2 a je nutné rozmístit háky po celé ploše spádu. Sníh se tak drží na střeše a postupně odtává.

Doporučené protisněhové opatření: sněhové háky.

Doprava střešní krytiny

 • Mám zajištěnou dopravu na stavbu?

Lze zajistit dopravu střešní krytiny na stavbu pomocí tranzitu s nosností kolem 1,5 tuny a krorbou dlouhou 4 metry. Dále je k dispozici velké auto s hydraulickou rukou, jehož řidič zajistí vykládku na stavbě. Nosnost auta je 12 tun a vejde se na něj kolem 10 až 12 palet.

Po dohodě lze zajistit na větší stavby dopravu střešní krytiny celým kamionem (nosnost 24 tun, 33 paletových míst) přímo od dodavatele, je však nezbytné zajistit si vlastní vykládku střešní krytiny.

Dopravu střešní krytiny lze domluvit na libovolné pobočce: Praha-Kbely, Praha-Uhříněves, Praha-Slivenec, Kladno.

Ing. Pavel Kopta

Máte zájem dozvědět se více?

Kontaktujte našeho specialistu na šikmé střechy, Ing. Pavla Koptu nebo navštivte libovolnou pobočku

Ing. Pavel Kopta, poradce pro šikmé střechy
kopta [zavináč] stavinvest.cz
+420 777125297