Prodejny

Mech na střeše

> Specialista radí (blog) > Mech na střeše

Mech na střeše

> Specialista radí (blog) > Mech na střeše

Mech patří do lesa, ne na střechu! Pokud i vaši střešní krytinu trápí nezvaný zelený návštěvník, je nejvyšší čas zakročit. Mech totiž zadržuje vlhkost, čímž může střešní krytinu trvale poškodit. Navíc může ucpat podokapní žlaby a svody. Tyto faktory mohou způsobit zatékání vody do podkroví. V neposlední řadě mech ze střechy při dešti padá a dělá pěkný nepořádek. 

Jak se mechu zbavit trvale? Co se osvědčilo a co funguje jako dlouhodobé řešení? Čtěte dál a dozvíte se, jak s mechem (a ostatním plevelem) zatočit.

Mech na strese
Mech může střešní krytinu trvale poškodit.

Vznik mechu na střešní krytině

Glazura
Povrchová úprava střešní krytiny brání růstu mechu, lišejníků a řas.

Proč se mech na střeše vlastně usazuje? Mech má rád vlhko a prach. I proto nejčastěji roste na stinných místech střech natočených k severu. 

Mech vzniká na všech druzích střešních krytin, nejčastěji však na krytinách s příměsí cementu (eternit či beton) a starých pálených taškách.

Vhodné je volit krytinu odolnější proti růstu mechu a lišejníků. Glazovaná či engobovaná pálená taška je dobrou volbou. Díky hladkému povrchu stéká voda z tašek dolů a nečistoty se tak na krytině tolik neusazují. Tyto podmínky růstu mechu nesvědčí.

Mech versus lišejníky a řasy

Lišejníky a řasy se často usazují na asfaltových střešních krytinách, ale nejen na nich. Poznáte je podle typických skvrn, které mají modrou, zelenou nebo černou barvu. Často se tak zaměňují za plíseň či hnilobu.

Řasy a houby na střechu zanesou většinou ptáci či vítr. Nejsou esteticky přívětivé, ale neudělají tolik škody jako mech. Kořínky mechu mohou prorůst až do střešní konstrukce a natropit velké problémy.

Mech a lisejniky na strese
Mech a lišejníky na hradě Křivoklát.

Jak mech ze střechy odstranit?

Pokud zjistíte, že vám na střeše roste mech, je žádoucí ho odstranit co nejdříve.

Mechanické řešení

Odstraneni mechu ze strechy
Mech lze mechanicky odstranit za pomoci vysokotlakového čističe.

Jako první krok je vhodné mech ze střechy mechanicky odstranit. K tomu můžete použít různé špachtle, kartáče, smetáky či vysokotlakový čistič.

Samotné mechanické odstranění mechu však není dostatečné. Kořínky mechu se při tomto čistění odstranit nepodaří a mech tak začne brzy růst znovu.

Chemické řešení

Jako druhý krok proto nastupuje použití chemických prostředků, které kořínky mechu zničí. Velice oblíbené je použití směsi modré skalice (síran měďnatý) s vodou. Na střechu se nanáší pomocí stříkací pistole, postřikovače či zahradní konve. Směs míchejte vždy podle návodu výrobce, obvykle se používá cca 500 g modré skalice na 10 l vody. 

Na trhu jsou běžně k dostání i přípravky přímo určené na likvidaci mechu, např. Anti-Moss či Mech-stop. Přípravky se na střechu nanáší štětcem či postřikovačem. Ideální je nástřik provádět za suchého počasí (aby se látka stihla vstřebat) a bezvětří (aby nedošlo k zanesení chemické látky mimo požadované místo). 

Upozornění: chemické přípravky ničí živé organismy, nepoužívejte tak několik dní po aplikaci nástřiku dešťovou vodu pro zalévání zahrádky.

mechstop
Chemický přípravek na likvidaci mechu.

Dlouhodobá prevence růstu mechu

Mechanické čištění

Jak předejít tvorbě mechu? Jedním ze způsobů prevence je odstranění větví, které vrhají na střechu stín. Střešní krytinu se snažte udržovat během roku čistou, odstraňujte spadané listí či větve. 

 

Chemické ošetření

medeny drat
Měděný drát může v boji proti mechu pomoci.

Odborníci také doporučují instalaci měděných či zinkových pásů pod hřeben střechy. Je totiž známo, že v blízkosti měděného kovu mech neroste. Za deště se z povrchu mědi uvolňují drobné částečky, které pokryjí střechu a mohou v boji s mechem pomoci. U střech s vlnitou střešní krytinou ovšem hrozí vznik barevných pruhů.

Povrchová úprava tašek

Mech na střeše: shrnutí

Mech na střeše není zanedbatelný problém a měl by se řešit hned, jak si jej všimnete. Mech totiž může způsobit nenávratné škody na střešní krytině i v podkroví. Při odstraňování mechu ze střechy vždy dbejte na bezpečnost. V případě, že si na odstranění sami netroufáte, kontaktujte profíky.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.