Prodejny

Ochrání stavbu „provizorní zakrytí střechy“?

> Specialista radí (blog) > Ochrání stavbu „provizorní zakrytí střechy“?

Ochrání stavbu „provizorní zakrytí střechy“?

> Specialista radí (blog) > Ochrání stavbu „provizorní zakrytí střechy“?

V současné době lze rozpracovanou či rozkrytou střechu chránit různými způsoby, a to provizorní střechou umístěnou nad stavbou, zakrývací plachtou apod. U většiny staveb je však toto provizorní, nebo chcete-li dočasné zakrytí střechy, řešeno již provedenou podstřešní fólií na střeše, respektive provedenou doplňkovou hydroizolační vrstvou (dále jen DHV). Problém však spočívá v tom, že ne každou podstřešní fólii (DHV) je možné pro takovou funkci použít. Kde se tedy dopátrat příslušných informací o tom, kterou podstřešní fólii lze či nelze takto použít?

Odkud čerpat informace

Velice srozumitelně to objasňují „Pravidla pro navrhování a provádění střech ČR (r. 2014)“, která mnozí odborníci i výrobci střešních materiálů pokládají za závazný dokument. Nemluvě o tom, že ve věci řešení DHV na tyto „Pravidla …“ přímo odkazuje platná norma ČSN 731901-2:2020 Navrhování střech (viz. bod 5.3.3, Poznámka 1). V nich lze tedy nalézt nejen to, kterou fólii lze pro takovou funkci použít (jaká technická kritéria musí fólie splňovat), ale i jakým způsobem má být na střeše provedena.

V neposlední řadě pak musí výrobce/dovozce takovou technicky vyhovující podstřešní fólii pro tuto funkci písemně povolovat v aplikačním manuálu či montážním návodu. Zároveň v něm uvede i to, jak dlouho může tato fólie tuto službu plnit od doby namontování. Zároveň ale tato Pravidla… na str. 29 v bodě 2, odst. (8) hovoří o tom, že – cituji: „V případě delší prodlevy před montáží krytiny by DHV měla být překryta (např. zakrývací plachtou).“

Jaká kritéria musí DHV splňovat?

Jedná se o fólie/membrány, jejichž technická data popisují požadavky Tabulky 2.4 (str. 35 „Pravidel …“) – viz. tabulka uvedená níže.

Fólie, které splní kritéria kvalitativní „třídy A“ (UDB-A), by měly službu „použitelnost materiálu pro provizorní zakrytí“ poskytovat automaticky.

Fólie, jež splňují pouze kritéria „třídy B“ (UDB-B), tuto službu mohou, ale také nemusí poskytovat.

Pokud tedy výrobce/dodavatel zařadí fólii do třídy A, součástí tohoto zatřídění je i povinnost poskytovat službu dočasného zakrytí. Pokud ale výrobce/dodavatel zařadí fólii do třídy B, je na jeho rozhodnutí, zda tuto službu umožní či nikoliv. Pokud se však fólie „vejde“ pouze do kvalitativní třídy C (UDB-C) nebo nesplní ani kritéria třídy C (taková fólie by se na střeše již vůbec používat neměla), pak u takové fólie tato funkce není možná.

POZOR: u mechanických vlastností pevnosti fólie se vůči požadavkům v tabulce neporovnávají uváděné středové hodnoty pevnosti fólie, ale minimální možné hodnoty pevností po odečtení mínusové tolerance (uvedené v Prohlášení o vlastnostech daného výrobku).

Rozhodně tedy není možné pro provizorní zakrytí střechy používat fólie např. s menší minimální příčnou pevností než 150 N/50 mm, fólie s reakcí na oheň jen třídy F nebo fólie s vyšším jak 2% smrštěním.

Pokud má však fólie plnit funkci „provizorního zakrytí střechy“, tj. odolávat přímému intenzivnímu dešti, pak musí taková fólie navíc úspěšně projít testem na dynamiku deště v TU Berlín.

Výrobce/dodavatel musí mít k dispozici pro danou fólii příslušný protokol. V takovém protokolu nebude výsledek testu (uvedená číselná hodnota) vyšší jak 5 (nejlepší výsledek je číslo 0) – viz níže uvedené poznámky 2) a 4) k tabulce.

Bez tohoto testu výrobek nemůže být povolen pro funkci provizorního zakrytí střechy. Dokonce ani tehdy, pokud dosahuje dostatečných hodnot u ostatních technických vlastností dle tříd kvality a pokud je použitelný ve třídě těsnosti DHV 3, DHV 2 či DHV 1.

Jak se provizorní zakrytí pomocí DHV provádí?

Opět o tom hovoří „Pravidla pro navrhování a provádění střech ČR (2014)“.

Musí být provedena min. ve třídě těsnosti DHV 3, tj. fólie má být aplikována „na bednění nebo ve styku s tvarově a rozměrově stálou tepelnou izolací a vždy se slepenými přesahy a s podtěsněnými kontralatěmi“, popř. ve třídě těsnost DHV 2 či DHV 1, kteréžto provedení je však ještě přísnější. Viz. Pravidla…, str. 29, bod 2, odst. (3).

Zároveň se na stejné stránce v odst. (8) doporučuje, aby pro tuto funkci byly používány fólie určené pro třídu těsnosti DHV 2 nebo DHV 1. To už ale nejsou běžné podstřešní fólie, ale např. polyakrylátové nebo TPU/PUR svařovatelné membrány.

Než se tedy rozhodnete podstřešní fólii/membránu (DHV) na střeše použít i pro funkci dočasného/provizorního zakrytí střechy, je určitě vhodné si zjistit:
  • zda výrobce/dodavatel podstřešní fólie (DHV) písemně v nějakém aplikačním podkladu povoluje pro tento materiál i funkci „provizorního zakrytí střechy“ (resp. zda vlastnosti podstřešní fólie jsou takové, jež umožňují její zařazení do příslušné třídy kvality)
  • zda a kolik týdnů je pro tuto funkci výrobcem/dodavatelem podstřešní fólie (DHV) povoleno
  • zda příslušná fólie má povolení pro možnost montáže alespoň do třídy těsnosti DHV 3
  • popř. zda výrobce/dodavatel podstřešní fólie (DHV) může k příslušné fólii doložit Protokol o zkoušce na dynamiku deště v TU Berlín

Upozornění:

Někteří dodatelé/dovozci podstřešních fólií/membrán u technicky vyhovujících typů (splňující výše uvedené podmínky) sice povolují funkci provizorního zakrytí střechy, ale zároveň limitují pro tuto funkci určitý minimální sklon. Ten je však často vyšší než mezní sklon pro stejnou fólii neplnící tuto funkci, tj. kdy má fólie plnit jen funkci DHV až pod namontovanou střešní krytinou. Rovněž někteří dodavatelé/dovozci podstřešních membrán nedovolují možnost použití chemicky impregnovaných dřevěných prvků nad vrstvou DHV (bez ohledu na to, zda je správně nebo chybně provedena).

To však není případ podstřešních fólií/membrán JUTA a.s., u kterých je mezní sklon (resp. povolená max. třída těsnosti DHV 3, DHV 2 nebo DHV 1) jejich použitelnosti pod střešní krytinou, zároveň použitelným sklonem i pro funkci provizorního/dočasného zakrytí. Tj. není zde rozdíl mezi min. sklonem pro DHV pod krytinou a sklonem pro funkci dočasného/provizorního zakrytí střechy. Viz níže uvedená tabulka.

Typ podstřešní membrány

Povolená doba pro funkci dočasného zakrytí střechy

Provedení membrány ve třídě těsnosti DHV

Mezní sklon materiálu (ale nesmí podkročit max. povolenou třídu těsnosti DHV)

JUTATOP HTR 2AP

10 týdnů

tř. těsnosti DHV 2

JUTADACH TERMOISOL W (svařovaný)

8 týdnů

tř. těsnosti DHV 1

10°

JUTATOP 2AP

8 týdnů

tř. těsnosti DHV 2

JUTADACH THERMOISOL 2AP

6 týdnů

tř. těsnosti DHV 3

10°

JUTADACH MONOLITIC PROFI 2AP

5 týdnů

tř. těsnosti DHV 3

16°

JUTADACH SUPER 2AP

4 týdny

tř. těsnosti DHV 3

10°

JUTADACH 135 2AP, JUTADACH 150 2AP

3 týdny

tř. těsnosti DHV 3

17°

Obdobné podklady jsou uvedeny v Aplikačním manuálu JUTA a.s. a technických článcích/návodech, jež najdete v technické knihovně na: https://www.juta-strechy-steny.cz/technicka-knihovna

POZOR!

V minulosti deklarovaná doba „UV stálosti“ podstřešní fólie (DHV) je úplně jiným parametrem, než je uvedená/povolená doba pro „provizorní zakrytí střechy“.

Případně uváděná doba „UV stálosti“ podstřešní membrány (DHV) tedy není dobou pro „provizorní zakrytí stavby“. Doba pro provizorní zakrytí střechy tedy rozhodně není v řádech měsíců, ale v řádech týdnů.

Pokud si i přesto nejste jisti, zda jste pro danou funkci vybrali vhodnou podstřešní fólii, doporučujeme kontaktovat přímo aplikačního technika u výrobce plánované podstřešní fólie.

Uvedené fotografie a obrázky: archiv JUTA a.s.

Autor článku: Jan Rypl, manažer aplikaci JUTA a.s., tel.: 602194045, e-mail: rypl@juta.cz

Nejnovější články ze světa střech

Jak se staví plochá střecha

Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.