Zábrany proti ptákům

> Specialista radí (blog) > Zábrany proti ptákům

Zábrany proti ptákům

> Specialista radí (blog) > Zábrany proti ptákům

Nepříjemný budíček v podobě ranního vrkání. Špinavá střecha i fasáda od trusu. Hnízdo v okapu. Zavěšená cédéčka, vycpaný dravec. Boj proti ptákům, zejména holubům, je mnohdy nervy drásající.

Naštěstí existují produkty, které zabraňují ptákům ve vybudování si hnízdečka lásky přímo na vaší střeše.

Holubi na strese
Holubi dokážou potrápit nejednoho majitele domu.

Typy zábran proti ptákům

Hrotový systém proti holubům

Nejpoužívanější zábranou proti holubům jsou lišty s hroty. Jejich podstava bývá vyrobena z nerezu či kvalitního polykarbonátu, drátěné bodce pak z nerezové oceli. Bodce mají různou velikost a je dobré si předem ujasnit, za jakým účelem a kam ochranné hroty chcete nainstalovat.

Většinou se ochranné hroty umísťují na:

  • parapety,
  • římsy,
  • okapové žlaby,
  • okraje okapových žlabů,
  • hřebeny střech.
ochranné hroty proti ptákům
Ochranných hrotů existují různé velikosti a druhy.

Ochranné hroty proti vlaštovkám

Nejen holubi dokážou potrápit majitele domů. Vlaštovky a jiřičky rády hnízdí v koutech budov. Oproti holubům nejsou vlaštovky „tak otravné“, ale ne každý chce mít nad oknem vlaštovčí rodinku. 

Ochranné hroty proti vlaštovkám a jiřičkám se většinou instalují do rohu oken nebo na fasádu do podhledu

Pozn.: Pokud však již hnízdo vlaštovek či jiřiček doma máte, rozhodně ho neshazujte. Takové hnízdo se dá nahradit hnízdem z dřevobetonu, které má ochranu proti špinění. Toto alternativní hnízdo stačí jednou ročně po odletu vlaštovek či jiřiček (v říjnu) vyčistit.

Vlaštovky si rády staví hnízdo v rohu oken.

Montáž ochranných hrotů

Ochranné hroty můžete lepit či šroubovat. Záleží na vás, a zejména pak na podkladu. V případě dřevěných podkladů je vhodné použít šrouby, v ostatních případech je lepidlo vhodnou variantou. Alternativou na zábradlí apod. jsou stahovací pásky

Výjimkou je montáž hrotů do okapů. Jelikož se okapy zanáší a je třeba je pravidelně čistit, šrouby ani lepidlo nejsou vhodné. Při instalaci hrotového systému do okapů tedy použijte hroty k tomu přímo určené a svorky na uchycení. Hroty tak nebudou bránit odtoku vody a mohou se snadno demontovat a znovu namontovat.

hrotovy system proti ptakum
Hrotový systém proti ptákům se snadno nalepí či přišroubuje.

Ochranné pásy proti ptákům

Moderním řešením je instalace ochranných pásů. Ty bývají vyrobeny z fólie/plexiskla (tzv. „neviditelné řešení“). Fólie, která je obvykle opatřena UV ochranou, zajistí ochranu fasády proti hnízdění a špinění vlaštovkami a jiřičkami.

 

A jak pásy správně namontovat?

Plastové pásy se připevňují na podhled, směrem dolů. Jejich instalaci zvládne i šikovný kutil. Dodržujte pravidlo upevnění min. 3 cm od zdi, aby v budoucnu nedocházelo ke kondenzaci a tvorbě plísní. Pásy můžete připevnit lepidlem či šrouby

Linera pas proti vlastovkam
Ochranný pás proti vlaštovkám od výrobce Linera.

Hliníkové pásy ochrání podstřeší

Specifickou kategorií jsou hliníkové větrací mřížky, které zamezí přístupu ptáků pod střešní krytinu.

Tyto pásy se upevňují na přední stranu spodní latě a kontralatě, a kryjí nasávací otvor vzduchové mezery, která funguje pro odvětrávání střešního pláště.

Comax ochranný pás
Comax ochranný pás zamezující přístupu ptákům pod střešní krytinu.

Sítě: proti přeletu ptákům

Ochranné sítě se dávají tam, kde chcete zabránit přeletu ptáků. Bývají to většinou balkóny a lodžie. Oka sítí mohou mít různé velikosti. Na ochranu proti holubům, havranům a dalším velkým ptákům vybírejte oka větší, naopak proti vrabcům a menším ptákům hustší sítě s menšími oky.

A jak síť správně namontovat? V případě instalace ochranné sítě proti ptákům vám postačí nalepit svorky na podstavu, a poté jednoduše zavěsit síť.

Ochranné sítě proti holubům
Ochranné sítě zamezí vstupu holubů na balkón.

Zábrany proti ptákům: shrnutí

Ať už bojujete s otravnými holuby, nálety krkavců či jen chcete zabránit špinění fasády jiřičkami, ochranné produkty proti ptákům jsou tím pravým řešením. Na trhu existují různé varianty ptačích zábran, proto je důležité uvědomit si, za jakým účelem zábranu pořizujete. Montáž hravě zvládne i šikovný kutil, ale pokud potřebujete doporučení na profíka, neváhejte nás kontaktovat.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.