Betonová střešní krytina patří mezi populární volbu při výběru střechy. A to nejen díky vysoké odolnosti vůči povětrnostním podmínkám či skvělému poměru cena/životnost.
V tomto článku přiblížíme výrobu betonových střešních tašek, zmíníme nezbytnou povrchovou úpravu a doporučíme ověřené výrobce. Shrneme také výhody i nevýhody této oblíbené střešní krytiny.
Výroba betonových střešních tašek
Obliba betonových střešních tašek u nás roste od 90. let 20. století, kdy na náš trh začali proudit zahraniční výrobci. Oblíbená je zejména i díky výrobě, která je jednodušší než výroba pálených střešních tašek. Betonové střešní tašky se vyrábí z betonu, který obsahuje kvalitní křemičité písky, portlandský cement a vodu. Tato směs je obohacena o barvící pigmenty. Z betonové směsi se válcuje dlouhý pás, který se dělí na samostatné části. Ty se poté vylisují a taška dostane svůj konečný tvar. Následně se provede nástřik a betonové tašky putují do sušárny, kde zrají a získávají pevnost. Po několika dnech na skladě jsou připraveny k zabalení na palety a expedici zákazníkům.
Typy betonových střešních tašek
Betonové střešní tašky mají několik jednoduchých profilů – celá vlna, půlvlna, zkosená vlna (např. moravská od Bramacu), případně úplně rovná taška či ta s imitací vzhledu bobrovky (Reviva od Bramacu).
Povrchová úprava betonových střešních tašek
Betonové střešní tašky jsou většinou opatřeny povrchovou úpravou. Ta je na tašku nanášena z horní strany tašky, a to ještě při výrobě na čerstvý beton. V současnosti je na trhu hned několik typů povrchových úprav. Ty se liší jak počtem vrstev a složením nástřiku (jedna, dvě či tři vrstvy), tak vlastnostmi a vzhledem.
Kvalita povrchové úpravy má rozhodující vliv na její životnost. Povrchová úprava betonových střešních tašek také zvyšuje ochranu střechy před usazením různých nečistot a růstu lišejníků, mechů a řas.
Betonové střešní tašky mohou být matné i lesklé. Co se týče barevných variant, nejčastěji se vyrábí v odstínech červené, hnědé, černé a šedé. Oblíbená je také betonová střešní taška imitující vzhled staré střešní krytiny.
Na trhu najdeme hned několik možností povrchové úpravy betonových střešních tašek v různých cenových relacích. Ty cenově nejnáročnější již používají pokročilých technologií, kdy se navíc aplikuje vrstva mikrobetonu. Ten zahladí veškeré nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Je tedy jen na vás, které povrchové úpravě dáte přednost.
Doplňky k betonové střešní krytině
Mezi doplňky ke střešním taškám můžeme u výrobců najít:
● hřebenáče,
● tašky okrajové,
● tašky větrací,
● tašky poloviční,
● tašky prostupové,
● tašky lomené,
● tašky pultové.
Tyto doplňky jsou též vyráběny z betonu a umožňují řešit detaily, se kterými se při výběru střechy můžeme setkat.
Další doplňky mohou být kovové či plastové. Jedná se zejména o prvky zajišťující napojení ventilace a antén, odvětrání střešního pláště, prvky umožňující chůzi po střeše či prvky chránící před sesouváním sněhu. O protisněhových prvcích si přečtěte více v článku o sněhozábranách.
Výrobci betonových střešních tašek
V České republice působí dva hlavní výrobci betonových střešních tašek:
● Bramac,
● KM Beta.
U našich sousedů z Německa poté mezi osvědčenými dodavateli najdeme např. výrobce Nelskamp. Známý a ověřený výrobce je také Terran ze Slovenska.
Záruka na betonové střešní tašky je nejčastěji 30 let. Podrobnější info k zárukám viz jednotliví výrobci.
Výhody betonových střešních tašek
Následuje výčet výhod betonových střešních tašek:
● Vysoká pevnost.
● Tvarová stálost.
● Odolnost vůči povětrnostním vlivům.
● Široká škála doplňků.
● Jednoduchá pokládka díky posuvnosti tašek.
● Nehořlavost.
● Poměrně levná opravitelnost (rozbité tašky lze snadno vyměnit).
● Prakticky na všechny typy střech od 12° do 90° sklonu střechy (Bramac MAX 7° již od 7° sklonu).
● Snadná demontáž, např. když chceme dodatečně namontovat střešní okna.
● Dlouhodobá životnost: výrobci udávají životnost betonových tašek až 100 let.
● Většina výrobců poskytuje záruku 30 let.
● Vynikající poměr cena/životnost.
Nevýhody betonových střešních tašek
I u betonových střešních tašek najdeme nějaké nevýhody, viz:
● Nižší životnost povrchové úpravy a barevná nestálost.
● Vyšší hmotnost u jednotlivých tašek, a s tím spojená fyzicky náročnější pokládka.
● Menší výběr tvarů.
● Vyšší cena za dopravu (10-20 palet na jednu střechu).
● Možné zafoukávání sněhu, prachu a deště skrz odvětrávací tašky a drobné mezery (absence horního zámku).
Betonová střešní krytina: shrnutí
Betonové střešní tašky představují v dnešní době dobrou volbu pro výběr vaší nové střechy. Mezi nesporné výhody patří nehořlavost, pevnost a dobrý poměr cena/životnost. Nezapomeňme zvážit vhodnou povrchovou úpravu, která střešní krytině dodá dodatečnou ochranu proti nečistotám, mechu či povětrnostním podmínkám.