Jak vybrat klempířský prvek na míru

> Specialista radí (blog) > Jak vybrat klempířský prvek na míru

Jak vybrat klempířský prvek na míru

> Specialista radí (blog) > Jak vybrat klempířský prvek na míru

Podobně jako šaty dělají člověka, tak klempířské prvky dělají střechu. A ty také někdy musí být „ušity“ na míru. Jaký materiál klempířských prvků vybrat? A co před jejich objednávkou nezanedbat? Na to si posvítíme v následujícím článku.

Výběr klempířského prvku nepodceňujte

Okapní plech, štítové lemování, úžlabí či závětrná lišta jsou některé z řady střešních doplňků, jejichž výběr nedoporučujeme podcenit. Jejich hlavním úkolem je chránit střechu před vnějšími vlivy a zatékáním. Zároveň mají estetickou funkci, která dotváří architektonickou tvář domu. Materiál by měl být především odolný proti:

 • korozi, 
 • vodě, 
 • kyselým dešťům,
 • UV záření. 

V ideálním případě by měl být bezúdržbový. V našem e-shopu si můžete vybrat z bohaté škály materiálů, barev a dekorů klempířských prvků.

klempirska vyroba
Při výběru střechy nezapomínejte na klempířské prvky.

Jaký materiál zvolit?

Před tímto rozhodnutím je třeba promyslet finanční možnosti. Zde také platí, že s nižší cenou se snižuje i životnost klempířského prvku. Zároveň se zvyšují nároky na údržbu klempířského prvku. 

V úvahu je třeba vzít také požadovaný vzhled klempířských výrobků. Někdo preferuje ponechat základní barvu kovu k dotvoření neutrálního dojmu, jiný zase dbá na barevné sladění se střechou, fasádou či okny. U rekonstrukcí starších domů se často sází na zvětralou měď k uchování patiny stavby. Barevná škála je u každého materiálu mírně odlišná. 

Barva materiálů může být buď plech (přirozená, zinkově stříbrnošedá barva), měď či lak. 

Doporučujeme navštívit jednu z našich prodejen a prohlédnout si nabídku osobně. Dle výše uvedených preferencí můžeme rozdělit materiál klempířských prvků na:

Klempířské prvky mohou být vyrobeny z různých materiálů.

Údržbový materiál

Vsadíme-li na nejnižší cenu, nevyhneme se pravidelné údržbě. Nejlevnějším materiálem k výrobě klempířských prvků je pozink. Za ostatními materiály pokulhává svou životností.

Kvůli absenci povrchové úpravy si žádá pravidelné nátěry v rozmezí několika let, aby se zabránilo korozi. To však stojí čas i peníze.

Materiál se dodává v klasické stříbrné barvě (zinku) a je možné ho natřít barvou dle libosti.

okap pozink
Nejlevnějším materiálem na výrobu klempířského prvku je pozink.

Bezúdržbový materiál

Lepší volbou je vsadit na lakovaný pozink. Výhodou tohoto oboustranně pozinkovaného plechu s ocelovým jádrem je, že se řadí mezi bezúdržbové materiály. Povrchová úprava může být v libovolné barvě. Sympatická je také jeho cena.

Velmi oblíbeným materiálem je hliník s povrchovou úpravou dodávaný v široké barevné škále. Jeho výhodou je nízká hmotnost, která nezatěžuje konstrukci. Zároveň se řadí k cenově dostupnějším materiálům.

Tradičním bezúdržbovým materiálem je měď, která se pyšní vysokou odolností
a téměř nekonečnou životností. Postupem času zvětrává do zelenohnědé barvy,
je tedy vhodná pro rekonstrukci starších objektů. Jedná se však o nejdražší materiál. 

Cenově dostupnějším materiálem s podobnými silnými stránkami jako má měď,
je titanzinek. Dodává se v běžné stříbrné barvě (zinku), která časem mírně zvětrává
a získává šedý nádech. Je tedy dobrou volbou pro domy neutrálního vzhledu.

Okapní systém z titanzinku
Titanzinek je jedním z bezúdržbových materiálů pro výrobu okapů.

Dvakrát měř, jednou řež

Po ujasnění výše uvedených preferencí je čas nahlédnout do naší nabídky standardních klempířských prvků. Klempířské prvky z této nabídky zdobí mnoho tuzemských střech. 

V současném sortimentu nabízíme 4 standardní prvky, které máme skladem:

 • Štítové lemování (závětrná lišta): k zakončení střech ve štítu u krytin, které nemají vlastní systémové prvky krajových tašek (např.: asfaltové šindele a pásy, vláknocementová a plechová krytina) nebo tam, kde nelze systém krajových tašek použít (např. u šikmých štítů). Lišta také chrání štítovou konstrukci před nešvary počasí. 
 • Úžlabí: k odvedení srážkové vody s protínajících se ploch střech.
 • Úžlabí se stojatou drážkou: k odvedení vody s protínajících se střešních ploch, které nemají stejný spád nebo stejnou délku krovu.
 • Boční lemování ke zdi: k oplechování zdí vystupujících nad konstrukci střechy (např.: komín, vikýř, světlík, požární zeď).
 • Okapnice (okapní plech): k odvedení vody z krytiny do žlabu (zejména u plechových krytin a krytin z asfaltových pásů či šindele), odvedení kondenzátu z difúzní folie mimo konstrukci střechy a jako součást konstrukce nástřešních žlabů.

Klempířské prvky nejen na střeše

Klempířské prvky na střeše obrázek domu

Atypické klempířské výrobky na míru

Pokud jste nenašli to pravé, můžete si nechat vyrobit požadovaný prvek na míru. Z důvodu přesného ujasnění nepřijímáme objednávky na míru po telefonu. Nejlepší je tedy výrobu konzultovat s našimi zkušenými kolegy přímo na prodejně.

Pokud si nejste jistí, jaký klempířský prvek přesně potřebujete, podrobně nám detail popíšete nebo přinesete fotografii místa osazení. Náš klempíř Vám načrtne návrh a po odsouhlasení si zvolíte materiál a případně barvu výrobku.

poradenstvi
Naši specialisté vám rádi s návrhem pomohou.

Klempířská dílna v každé STAV-INVEST prodejně

V každé naší provozovně je klempířská dílna, kde vám pomocí ohýbačky rádi vyrobíme jakýkoliv požadovaný prvek na míru. Předtím je ale třeba podniknout několik nezbytných kroků: 

 1. Přesně změřit míry klempířského prvku, či alespoň místa osazení;
 2. Načrtnout profil prvku: ukázka;
 3. Zjistit údaje o šířkách a úhlech.

Pokud jste zruční a máte s klempířskou výrobou zkušenosti, nabízíme také pronájem klempířské dílny, kde si požadované prvky vyrobíte sami.

klempirska dilna
Naši klempířskou dílnu je možné si i pronajmout.

Jak vybrat klempířský prvek na míru: shrnutí

Při výběru střechy nevybíráte pouze střešní krytinu, ale také klempířské prvky. Klempířské prvky se mohou vyrábět jak z údržbových, tak bezúdržbových materiálů. U nás si můžete vybrat klempířský prvek ze standardního sortimentu. Zároveň nabízíme výrobu klempířského prvku na míru. Pro ty šikovnější z vás je u nás k dispozici i klempířská dílna. Pokud si nevíte s výběrem klempířského prvku rady, neváhejte kontaktovat naše profíky.

Výroba klempířských prvků

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.