Střešní krytiny: základní pojmy a rozdělení

Střešní krytiny: základní pojmy a rozdělení

Stojíte před volbou střešní krytiny a z nabídky na trhu se vám točí hlava? V současnosti existuje nepřeberné množství krytin, které pro svoji střechu můžete vybrat. Jak se rozhodnout pro tu správnou?

Důležité je mít povědomí o tom, jaké střešní krytiny jsou dostupné a jaké jsou jejich vlastnosti.

cembrit strecha
Důležité je při výběru střešní krytiny myslet nejen na estetiku, ale i funkčnost.

Rozdělení střešní krytiny podle hmotnosti

plechova strecha sjizdeni snehu
Při výběru střešní krytiny pamatujte i na zatížení střechy sněhem v zimě.

Při výběru střešní krytiny myslete zejména na to, co je vaše střešní konstrukce schopna unést. Krov totiž nenese pouze samotnou střešní krytinu, ale také další části střechy, a v zimě i těžký mokrý sníh. Navíc musí odolávat náporu větru.

Vždy si nechávejte rezervu, co se hmotnosti střešní krytiny týče.

Lehké střešní krytiny

Mezi lehké střešní krytiny řadíme ty, které mají hmotnost do 25 kg/m². Díky své nízké hmotnosti nezatěžují krov tolik jako těžké střešní krytiny. Mezi tyto krytiny patří:

  • Plechové střešní krytiny – vyrábí se z válcovaných plechů. Plechová střešní krytina může být profilovaná, falcovaná a maloformátová.
  • Vláknocementové krytiny – při výrobě se používá směs umělých vláken a cement. Vláknocementová střešní krytina může být skládaná (šablony) či vlnitá (desky).
  • Asfaltové šindele – střešní krytiny vyráběné z asfaltu neboli bitumenu. Typickým tvarem je obdélník a bobrovka.
  • Plastové střešní krytiny – většina bývá vyráběna z recyklovaných plastů. Plastové střešní krytiny mohou být jak maloformátové, tak velkoformátové.
Eureko chata plastova krytina
Plastové střešní krytiny jsou jedny z nejlehčích střešních krytin vůbec.

Těžké střešní krytiny

Těžké střešní krytiny jsou takové, které mají hmotnost nad 25 kg/m². Mezi tyto krytiny patří:

  • Pálené (keramické) střešní krytiny – vypalují se z cihlářské hlíny. Mezi tvary pálených tašek patří bobrovky, prejzy, esovky, tašky úplně rovné i s různou velikostí vln.
  • Betonové střešní krytiny – vyrábí se z betonu, který obsahuje kvalitní křemičité písky, portlandský cement, vodu a barvící pigmenty. Betonové tašky mají menší tvarovou variabilitu než ty pálené, a zpravidla jsou to různě tvarované vlny nebo v poslední době i zcela ploché tašky.
  • Břidlicové střešní krytiny – vyráběny jsou z břidlice, což je přírodní materiál. Tím jsou břidlicové střechy velice šetrné k životnímu prostředí, a navíc mají dlouhou životnost.

Rozdělení střešní krytiny podle velikosti

Střešní krytiny se rozlišují podle velikosti na:

Střešní krytiny: shrnutí

Při volbě střešní krytiny berte v potaz faktory jako je hmotnost, sklon střechy či komplikovanost pokládky (od toho se často odvíjí i konečná cena). Velikým faktorem je i estetika a osobní preference materiálu. Pokud si nejste jisti, jaké výrobce kontaktovat, obraťte se naše profíky, kteří vám je rádi doporučí.