Jak vybrat střešní okna: 4. díl – zastínění a jiné doplňky

Jak vybrat střešní okna: 4. díl – zastínění a jiné doplňky

Již máte vybráno své střešní okno? Výborně. Nyní je čas zamyslet se nad tím, jak jeho potenciál využít na sto procent. Pro maximální pohodlí byste neměli zapomínat na stínící, ochranné a ovládací doplňky. Mezi tyto doplňky patří například sítě proti hmyzu, zastiňovací či zatemňující rolety, markýzy či třeba ovládací tyče.

Co potřebuji vědět před objednáním?

Při nákupu doplňků ke střešním oknům potřebujeme znát přesný typ střešního okna. Každé střešní okno je již z výroby opatřeno štítkem, který udává mimo jiné jasné parametry střešního okna. Nejčastěji je tento štítek umístěn na křídle okna v horní části.

Na trhu nalezneme nepřeberné množství doplňků ke střešním oknům. Dělí se do následujících kategorií:

Montážní doplňky

Do této skupiny patří zateplovací sada, manžeta z hydroizolační fólie, ostění či interiérové meziokenní krokve  Zejména zateplovací sada je v dnešní době téměř nezbytnou součástí střešních oken. Vyžadována není pouze v případě, kdy je zcela zbytečná, případně z rozměrových důvodů.

Vnější doplňky

Jak již název kategorie napovídá, mezi tyto doplňky patří venkovní markýza či venkovní roleta. Venkovní markýza i venkovní roleta mohou být ovládané mechanicky nebo elektronicky. Venkovní doplňky jsou vhodné zejména pro ochranu před přehříváním pokojů. Díky nim je v místnosti i v parném létu stále příjemná teplota.

Venkovní roleta dokáže v letních obdobích snížit teplotu v místnosti i o několik stupňů, naopak v zimě zabraňuje úniku tepla. Snadno s ní regulujete světlo a dokáže vaši místnost úplně zatemnit. Je tedy ideální pro ty, kteří si ráno rádi pospí. Zároveň tlumí venkovní hluk a chrání před zloději.

Instalaci venkovní rolety by měl vždy provádět proškolený montážník. Nevýhodou také může pro někoho být vysoká cena.

Venkovní roleta VELUX
Venkovní roleta vás ochrání před horkem i před zloději.
Venkovní markýza VELUX
Venkovní markýza udržuje v místnostech příjemný chládek.

Venkovní markýza reguluje světlo i teplo proudící do místnosti a chrání proti škodlivému UV záření. Je tak dobrým pomocníkem při ochraně proti teplu. Struktura markýzy nebrání výhledu z okna ani větrání. Výhodou je snadná instalace, kterou zvládnete sami, a také nižší cena než u venkovní rolety.

Ovládací prvky

Pro manuální ovládání vysoko namontovaných střešních oken a doplňků se může hodit teleskopická tyč, případně i adaptéry. Pro vyšší zabezpečení například proti otevírání oken dětmi jistě oceníte okenní zámek.

Teleskopická tyč ZST
Teleskopická tyč umožňuje snadné otevírání výše osazených oken a také ovládání rolet a žaluzií.

Vnitřní doplňky

Vnitřních doplňků ke střešním oknům je na trhu největší výběr. Jedná se například o zastiňovací rolety, plisované rolety, zatemňující rolety, lamelové žaluzie či sítě proti hmyzu.

Jak nejlépe zabránit pronikání slunce dovnitř místnosti a regulovat jak světlo, tak teplo? Využijme buď vnější doplňky jako jsou venkovní markýzy a rolety nebo oblíbené vnitřní doplňky. Případně kombinaci obojího.

Na trhu nalezneme různé druhy vnitřních žaluzií a rolet, které plní následující funkce:

Zatemnění – zcela zatemňující roleta; dvojitě plisovaná roleta

Zcela zatemňující roleta je ideální do ložnic, kam nevpustí slunce, i když je třeba právě pravé poledne. Zvolit si můžete ze široké škály barevných provedení, které budou ladit s designem interiéru.

Dvojitě plisovaná roleta šetří energii, kdy v zimě díky svým tepelně-izolačním vlastnostem zabraňuje úniku tepla. Navíc poskytuje úplné zatemnění.

Zatemňující roleta VELUX

Regulace světla – žaluzie; plisovaná roleta; zastiňovací roleta; římská roleta

Žaluzie jsou klasickým způsobem zastínění okna. Skládají se z lamel, díky kterým lze regulovat množství a směr procházejícího tepla. Jsou cenově dostupné, vyrábí se v různých materiálech i barvách. Nevýhodou je téměř nulová hluková i tepelná izolace.

Plisovaná roleta je dekorativním řešením, kterým lze regulovat intenzitu dopadajících slunečních paprsků. Částečně také redukuje teplo v místnosti. Výhodou je nastavení rolety do jakékoli pozice na okně. Dodává se v mnoha dekorech a barvách.

Plisovaná roleta Fakro
Plisovaná roleta poskytne pocit soukromí a ochrání před UV paprsky.

Zastiňovací rolety rozptylují sluneční záření a vytváří příjemné tlumené osvětlení, které oceníte při práci na počítači si sledování televize. Výborně se tedy hodí do pracoven a obývacích pokojů.

Římské rolety jsou elegantním řešením, jak zastínit místnost. Na trhu je veliký výběr látek i barevných provedení. Římské rolety nejsou ovšem vhodným řešením pro tepelnou izolaci.

Římská roleta VELUX

Ochrana proti hmyzu – síť proti hmyzu

Síť proti hmyzu je na rozdíl od jiných vnitřních doplňků instalována na vnitřní ostění okna. Díky tomu můžete okno používat i při stažené síti. Síť proti hmyzu zabrání vniknutí do místnosti i tomu nejmenšímu komárovi.  

Síť proti hmyzu VELUX
Síť proti hmyzu spolehlivě ochrání před nezvanými návštěvníky.

Tepelná ochrana – kombinovaná řešení pro nejlepší výsledek

Výrobce oken VELUX nabízí i kombinovaná řešení zastínění pro ještě větší pohodlí a tepelnou ochranu:

  • Zcela zatemňující roleta a venkovní markýza – pro kompletní zatemnění a proti přehřívání místností v parních letních dnech.
  • Dvojitě plisovaná roleta a venkovní markýza – pro optimální tepelný komfort
  • Zcela zatemňující a plisovaná roleta – pro nastavení množství prostupujícího světla v jakoukoli denní dobu.

Zastínění a jiné doplňky ke střešním oknům: shrnutí

Správný výběr doplňků ke střešním oknům přispěje k vaší domácí pohodě. Nezapomínejte proto na doplňky, které vám pomohou regulovat světlo a teplo v místnosti a dodají interiéru moderní vzhled. Pamatujte také na sítě proti hmyzu, které vaši domácnost ochrání před náletem nezvaných návštěvníků.

Nejnovější články ze světa střech

Mech na strese

Mech na střeše

Co způsobuje mech na střeše? Jak se ho jednou provždy zbavit? Preventivní opatření.