Prodejny

Jaký je rozdíl mezi PIR a PUR izolací

> Jaký je rozdíl mezi PIR a PUR izolací

Jaký je rozdíl mezi PIR a PUR izolací

> Jaký je rozdíl mezi PIR a PUR izolací

Výběr správného izolačního materiálu, zejména pokud jde o izolace střechy, může výrazně ovlivnit pohodlí, energetickou účinnost domu a náklady na vytápění. Jednou z možností, která si v posledních letech získává stále větší oblibu, je tzv. PIRko, neboli polyisokyanurátová izolace. Tento průvodce vám pomůže pochopit, co to vlastně PIRko je. Porovnáme ho s PUR (polyuretanovou) izolací a vysvětlíme si, proč by zrovna PIR mohlo být tou správnou volbou pro izolaci vaší střechy.

Co je PIR izolace vlastně zač?

PIR izolace je druh polyurethanových desek, které se ve stavebnictví používají jako tepelná izolace. Jedná se o vývojově modernější variantu PUR izolace. PIRko se vyrábí mírně odlišným chemickým procesem, který zlepšuje její užitné vlastnosti. 

PIR se, podobně jako PUR, vyrábí reakcí polyolu s izokyanátem. Má však vyšší podíl nehořlavých složek a katalyzátorů, které vytvářejí pevnější a stabilnější strukturu. 

Ukázky polyurethanových izolací

PIR izolace PUREN
PIR izolace pro šikmou střechu od ověřeného výrobce Puren
PIR/PUR izolace
Ukázka PIR izolace na ploché střeše

K čemu se PIR používá?

Pokládka PIR desek na plochou střechu

Tento typ izolace se běžně používá na střechách, ve stěnách a podlahách a je obzvláště vhodný pro aplikace, které vyžadují vysokou tepelnou účinnost a odolnost vůči požárům.  

PIR desky jsou pevné a lehké. Jejich instalace tedy není nijak náročná. Dodávají se v různých tloušťkách a lze je instalovat mezi krokve a trámy nebo je v případě rekonstrukcí pokládat na stávající povrchy.  

Výhody PIR izolace

PIR izolace má celou řadu výhod:

Vyšší tepelná účinnost

PIR izolace má mezi běžnými izolačními materiály jednu z nejvyšších hodnot R (míra tepelného odporu). PIRko tak slouží jako vynikající tepelná izolace, která v zimě udržuje teplo a v létě zase chlad v obytném prostoru.

Odolnost vůči požáru

Díky výrobnímu procesu jsou PIR desky ve srovnání s jinými pěnovými izolacemi odolnější vůči ohni. V případě požáru jsou tedy bezpečnější variantou, která zpomaluje šíření ohně a neodkapává.

Odolnost vůči vlhkosti

PIR je také méně nasákavá než jiné typy pěnových izolací. Tato její vlastnost pomáhá předcházet problémům spojeným s vlhkostí, jako jsou zhoršení tepelně izolačních vlastností, tvorba plísně a hniloba ve stavební konstrukci.

Odolnost a trvanlivost

Díky své pevnosti jsou PIR desky trvanlivým materiálem odolným vůči stlačení. V průběhu čas si tak zachovávají svoji účinnost a neprohýbají se.

PIR vs PUR izolace

Jak již bylo řečeno v úvodu, PIR i PUR izolace vznikají podobnou chemickou reakcí.

PIR a PUR izolace se však zásadně liší ve svých vlastnostech –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ především v požární odolnosti a tepelné stabilitě.

PUR pěna má obecně horší vlastnosti – je méně ohnivzdorná než PIR.

PUR izolace může být vhodná jako řešení v situacích, kde tyto vlastnosti nejsou tak kritické. PUR se často používá k vyplňování a utěsňování mezer, kolem oken a dveří nebo u jiných detailů, u nichž je vyžadováno použití pružné nebo stříkané pěny. 

PUR izolační materiál se přísně testuje v laboratořích

PUR

Naproti tomu se PUR stříkané izolace se „vyrábí“ přímo na místě. Kvalita izolace je tak dramaticky ovlivněna rozdílnou vlhkostí a teplotou při jejím zpracování. Zároveň je při aplikaci potřeba zamezit možnému negativnímu ovlivnění dalších vrstev střešního pláště. 

PIR

Klíčový rozdíl spočívá v tom, že PIR desky jsou profesionálně vyráběné. Mají tudíž deklarované vlastnosti a rozměry a při zabudování do konstrukce s nimi lze pracovat.

Výběr správné izolace pro váš dům

Jak to tedy je? PIR, anebo PUR? Oba typy střešních izolací mají své místo… 

PIRko vyniká svými vlastnostmi, jako je vyšší požární odolnost, odolnost vůči vlhkosti a trvanlivost. To z ní činí profesionální řešení, které se hodí pro izolace střechy, kde jsou tyto vlastnosti klíčové. PUR naproti tomu zůstává možnou variantou pro detaily a specifická řešení. 

V závislosti na konkrétních požadavcích a povaze projektu může výběr správného typu izolace střechy vést k

  • zlepšení komfortu
  • dlouhodobým úsporám nákladů na energie.

Proto je důležité těmto materiálům porozumět a učinit informované rozhodnutí. S tím Vám nejlépe pomůžou naši experti. Potřebujete poradit? Neváhejte se na ně obrátit na některé z našich poboček nebo prostřednictvím poptávkového formuláře. Střechám se věnujeme již 30 let a vždy umíme najít to nejvhodnější řešení.