Prodejny

Povrchová úprava betonové střešní krytiny

> Specialista radí (blog) > Povrch. úprava betonové krytiny

Povrchová úprava betonové střešní krytiny

> Specialista radí (blog) > Povrch. úprava betonové krytiny

Betonová střešní krytina u nás patří již od 90. let mezi populární volbu při výběru střechy. Betonové střešní tašky se vyznačují vysokou odolností vůči povětrnostním podmínkám. Aby byla zaručena co nejdelší životnost střešní krytiny, je vhodné zvolit kvalitní povrchovou úpravu.

Na trhu existují různé typy betonových střešních krytin.

  • Jaký vybrat model krytiny?
  • Jakou vybrat povrchovou úpravu?
  • Jak se vzájemně liší?
  • K čemu je vrstva mikrobetonu?

To se dozvíte se v tomto článku. 

betonova strecha vyhody
Výhodou betonových střešních tašek je jejich dlouhá životnost.

Typy povrchových úprav betonových střešních tašek

Historicky byly betonové tašky většinou jen výlisky bez dalších nástřiků či povrchových úprav. Ještě celkem nedávno byly dostupné např. modely střešní tašky Bramac Moravská BPÚ, či KM Beta Standart. Dnes se takové krytiny prakticky již nepoužívají a většina betonových tašek nějakou povrchovou úpravu má, obvykle je to aplikace dvou až pěti vrstev

S nárůstem nástřiků se zvyšuje barevná stálost betonových tašek a zároveň klesá jejich poréznost. Čím větší je poréznost tašky, tím méně je odolná vůči povětrnostním vlivům, rychleji si z ní vymývá barva, a v průběhu let i samotný beton, který se poté začne drolit. Dá se tvrdit, že čím větší poréznost tašky, tím méně let udrží krytina svou původní barvu. Střechy se základní povrchovou úpravou betonových krytin bývají za 10-20 let zešedlé. Zároveň klesá i životnost střešní krytiny. Doporučujeme proto volit kvalitní povrchovou úpravu, která zajistí stálost barvy v průběhu let.

Zlatá střední cesta

Nejvíce betonových střešních tašek se prodává s dvojitým (případně trojitým) nástřikem. Většinou se jedná o akrylátový nástřik v lesklém či matném provedení. Takovouto povrchovou úpravu najdeme např. u KM Beta Briliant, KM Beta Elegant, Bramac Standard, Bramac Protector, Nelskamp TOP 2000 S.

Špičková technologie pro náročné

Povrch moderních betonových tašek může být obohacen o jemný mikrobeton. Tato pokročilá technologie spočívá v aplikaci dodatečné vrstvy vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu mezi základní hrubou strukturu tašky a vrchní krycí nástřiky. Tento mikrobeton vyhlazuje všechny nerovnosti, a tím vytváří dokonale hladký povrch. Tak se zvyšuje odolnost střešní krytiny před usazováním nečistot, růstem mechů a řas. Zároveň je zajištěna dlouhodobá stabilita původní barevnosti. U střešních tašek s touto povrchovou úpravou se značně prodlužuje jejich životnost (mimo jiné takto ošetřená střešní taška nezačne uvnitř „praskat“).  S touto povrchovou úpravou se setkáme u střešních krytin Bramac Protector PLUS, Bramac Star, Nelskamp Longlife, KM Beta Prima. 

Povrchová úprava Bramac Star je součástí střešní stavby Bramac COOL, která zaručuje příjemné klima v podkroví, jak v letních, tak zimních měsících.

Betonové střešní tašky a nízká hmotnost?

Povrchové úpravy střešních tašek ovlivňují i samotné složení tašky. V současnosti se tak díky speciální technologii dají vyrobit i betonové střešní tašky z odlehčeného betonu. Takové tašky potom váží cca 3 kg (oproti standardním 4,5 kg). Jsou to především Bramac Aerlox a Nelskamp Easylife.

Aerlox ultra lehka stresni taska

Vzhled betonových střešních tašek

betonova krytina nevyhody

Betonové střešní tašky mohou být matné i lesklé. Co se týče barevných variant, nejčastěji se vyrábí v odstínech červené, hnědé, černé a šedé. Oblíbená je také betonová střešní taška imitující vzhled staré střešní krytiny.

Povrchová úprava betonové střešní krytiny: shrnutí

Na trhu najdeme hned několik možností povrchové úpravy betonových střešních tašek v různých cenových relacích. Ty nejkvalitnější používají pokročilých technologií, kdy se aplikuje vrstva mikrobetonu.  Záleží tedy jen a pouze na vás, zda se rozhodnete pro dražší a kvalitnější variantu či vám postačí základní, a tudíž levnější.

Společnost Bramac je jedničkou na českém trhu, a to zejména v oblasti inovací. Vždy je dobré ale zvážit, zda jsou ty nejnovější technologie a úpravy potřeba právě pro vaši střechu. Je určitě rozdíl vybírat střešní krytinu na nový či zrekonstruovaný dům nebo na starší stodolu, u které není estetika až tak důležitá. Pokud si nevíte rady, obraťte se na naše profíky.

Nejnovější články ze světa střech

Jak se staví plochá střecha

Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.