Střešní matematika pro každého: jak na výpočet materiálu svépomocí

> Jak na výpočet střešního materiálu

Střešní matematika pro každého: jak na výpočet materiálu svépomocí

> Jak na výpočet střešního materiálu

Plánujete renovaci či realizaci nové střechy? Pokud teď řešíte otázku, kolik materiálu budete vlastně potřebovat. Výpočet střešního materiálu může být náročný úkol. V dnešním příspěvku vás jednotlivými kroky provedeme. Mimo jiné si vysvětlíme také to, proč a kdy je vhodnější se s tímto nelehkým úkolem obrátit na odborníky.

Co je to šikmá střecha?

Začněme u základů…

Co definuje šikmou střechu?

  • Šikmá střecha je každá střecha se sklonem od 5°.
  • Typicky se skládá ze dvou částí, které se setkávají u hřebene.
  • Pro svou odolnost, životnost a estetiku bývají oblíbenou krytinou střešní tašky. 
Šikmá střecha je střecha se sklonem 5° a více
Šikmá střecha je střecha se sklonem 5° a více

Postup při výpočtu střešního materiálu

1. Rozměry a měření

Začněte přesným měřením rozměrů vaší střechy. Změřte délku a šířku každé části střechy, a to včetně případných přesahů. Dále vypočítejte či změřte sklon střechy, který se udává ve stupních, např. 30°. 

2. Plocha střechy

Z naměřených hodnot vypočítejte celkovou plochu střechy. U souměrně sedlové střechy vynásobte délku a šířku jedné části a poté výsledek vynásobte dvěmaU složitějších konstrukcí střechu rozdělte na menší části a vypočítejte plochu každé z nich zvlášť. 

Jak počítat střešní materiál. Nezapomínejte na odpad.
Ve výpočtech materiálu je třeba počítat také s odpadem

3. Typ materiálu

Projděte si specifikace materiálu, který plánujete použít. Různé krytiny totiž mají různou spotřebu na m2. U střešních tašek nezapomeňte na vliv sklonu, který často ovlivňuje krycí délku, a tím i spotřebu.

Srovnání spotřeby dvou různých materiálů:

  • betonová střešní krytina Nelskamp Sigma – 10 ks/m2
  • pálená střešní krytina Nelskamp Nibra DS 5 – 5,7 – 6,7 ks/m2

4. Odpad

Při výpočtu střešního materiálu nezapomeňte počítat také s odpadem. Množství odpadu negativně ovlivní dále i nutnost řezání tašek či neúmyslné rozbití.

Množství odpadu se obvykle pohybuje někde mezi 5 a 15 % v závislosti na složitosti střechy. 

5. Výpočet

Celkovou plochu střechy vynásobte spotřebou uváděnou pro vámi zvolený materiál a poté připočítejte odpad. Získáte tak celkové množství materiálu potřebného pro vaši šikmou střechu. 

Kdy nechat výpočet na odborníkovi?

S výpočtem střešního materiálu je možné poradit si svépomocí. Některé situace si však žádají pozornost odborníka. Kdy je lepší nechat si poradit?

1. Složité střešní konstrukce

Některé šikmé střechy mají složitější konstrukcí, mnoho různých úhlů, úžlabí či vikýřů. Odborník má praktické znalosti, aby situaci posoudil a dokázal spočítat materiál i pro takto složité konstrukce. 

 

2. Přesnost

Profesionálové mívají k dispozici specializované nástroje a software, díky kterým jsou jejich výpočty skutečně přesné. Jejich zkušenosti jim umožňují zohlednit také detaily, které nezkušený kutil přehlédne. 

Výpočet materiálu na novou střechu
Odborník materiál nejen spočítá, ale pomůže také s výběrem
Jaký materiál na střechu? Odborník vám poradí.
V mnoha situacích je lepší obrátit se na odborníka

3. Výběr materiálu

Profesionálové vám střechu nejen spočítají, ale pomohou také s výběrem vhodného a kvalitního materiálu. 

 

4. Čas a úsilí

Rekonstrukce či realizace nové střechy jsou časově náročné projekty. Chybné výpočty mohou realizaci komplikovat, natahovat a vést k dodatečným výdajům. Odborník vám pomůže celý proces zefektivnit a zpřesnit. 

Závěrem

Chcete držet rozpočet na uzdě a vypořádat se s výpočtem materiálu sami? Nezapomeňte, že jsou situace, kdy se to nemusí vyplatit. Při výpočtu střešního materiálu laikem hrozí riziko vzniku chyb. Ty nakonec zaplatíte z vlastní kapsy. U nás navíc poskytujeme odborné poradenství a výpočty materiálu zdarma.

Nebojte se střechu svěřit do rukou odborníků. Kromě přesného výpočtu získáte také cenné poznatky o výběru materiálu nebo také kontakty na kvalitní realizační firmy. Ušetříte drahocenný čas a získáte klid na duši.