Jak vybrat střešní okna: 2. díl – dřevo nebo plast?

> Specialista radí (blog) > Jak vybrat střešní okna: 2. díl – dřevo nebo plast?

Jak vybrat střešní okna: 2. díl – dřevo nebo plast?

> Specialista radí (blog) > Jak vybrat střešní okna: 2. díl – dřevo nebo plast?

Dřevěná nebo plastová střešní okna? Toto dilema řeší nejeden z nás. V tomto článku vám přiblížíme výhody i nevýhody jednotlivých materiálů.

 

Od dob, kdy jsou i plastová okna esteticky přívětivá, je volba mezi dřevěnými a plastovými okny o to těžší. Proč je vlastně tak těžké vybrat mezi dřevěnými a plastovými střešními okny? Plastová okna urazila dlouhou cestu. Dnes se svými vlastnostmi dokáží vyrovnat oknům dřevěným.

V současnosti nabízí plastová okna cenově dostupné řešení při minimální údržbě. A jako bonus výběr z různých barev a vzorů. Stále však najdeme mnoho lidí, kteří nedají dopustit na okna dřevěná. Jaký materiál tedy pro střešní okna vybrat?

Drevene stresni okno Velux
Dřevěné či plastové střešní okno?

Dřevěná střešní okna

Drevene stresni okno Velux

Výhody:

Nevýhody:

U celodřevěných oken je základním materiálem dřevo. Obvykle to bývá borovice. Dřevo je většinou povrchově upraveno lakem, případně několika vrstvami laku. Vždy by se mělo jednat o finální úpravu okna bez nutnosti dalšího nátěru.

Dřevěná okna jsou vhodná především do místností s nízkou relativní vlhkostí vzduchu. Nicméně, kvalitní dřevěná okna dokáží i vlhkosti dobře odolávat. Zejména borovicové dřevo obsahuje vysoký podíl pryskyřice (je více prosmoleno). To přispívá k vyšší životnosti v podkrovních místnostech. U dřevěných oken musíme též dbát na pravidelnou údržbu.

Výhodou dřevěných oken je jejich estetický vzhled. Dále také nízký součinitel teplotní délkové roztažnosti dřeva. To zaručí, že si střešní okna ponechají svůj tvar i při extrémních výkyvech venkovních teplot.

Plastová střešní okna

Plastove stresni okno

Výhody:

Nevýhody:

U plastových oken je základním materiálem plastový několikakomorový profil s výztuhou. Jedná se o plast vysoce odolný proti proražení. Je také vysoce stabilizovaný proti UV záření. Plast není nutné povrchově upravovat. Plastové střešní okno se velice snadno udržuje.

 

Výhodou plastových oken je jejich snadná údržba. Jsou také odolná vůči vodě. I proto jsou plastová okna vhodná zejména do místností s vyšší vlhkostí, jako jsou kuchyně, koupelny, ale i ložnice.

Plast v dekoru dřeva: rozdíl nepoznáte

V základním (a nejlevnějším) bílém provedení nemusí působit, co se estetiky týče, úplně nejlépe. Výrobci však již dnes mají v nabídce široký výběr barev a vzorů. Na trhu jsou dokonce i okna v dekoru dřeva (dub, borovice). V ČR toto provedení nabízí výrobci Fakro či Roto.

Plastová okna v dekoru dřeva mnohdy jsou k nerozeznání od oken celodřevěných. U výrobce Fakro tak například nalezneme plastová okna v dekoru zlatý dub a borovice.

Plastová okna s dřevěným jádrem

Kompromisem mezi dřevěnými a plastovými okny pak mohou být okna plastová s dřevěným jádrem. Ta vhodně kombinují vlastnosti dřeva a plastu (polyuretanu). Dřevěné jádro zajišťuje vynikající izolační vlastnosti. Polyuretanová vrstva poté zaručí dlouhou trvanlivost bez nutnosti čištění a natírání. V ČR jsou tato okna specialitou společnosti Velux. Tato „kombinovaná“ střešní okna Velux jsou vhodná i do místností s vyšší vlhkostí, jako jsou kuchyně či koupelny.

Kombinovane stresni okno
Velux upravuje povrchovou polyuretanovou vrstvu bílým finálním lakem s UV filtrem. Lak, i při působení slunečního záření, tak zůstává stále bílý a nemění svou barvu.

Dřevěná nebo plastová střešní okna: shrnutí

Střešních oken je na trhu nepřeberné množství. Při výběru střešního okna je potřeba zvážit faktory, jako je míra vlhkosti v místnosti, estetika či cena. Již dnes ale můžete koupit kvalitní celodřevěná střešní okna odolávající vlhkosti či naopak plastová okna v dekoru dřeva, která jsou k nerozeznání od oken dřevěných. Skvělou volbou pak může být i kombinace obou materiálů.

Ať už se rozhodnete pro dřevěná, plastová či stále více oblíbená „kombinovaná“ střešní okna, vždy vybírejte kvalitní a ověřené dodavatele. Jen tak zajistíte, že vám střešní okna budou sloužit dlouho bez potřeby oprav či výměn. V neposlední řadě nezapomínejte ani na kvalitní doplňky ke střešním oknům.

Nejnovější články ze světa střech