Prodejny

Tepelné ztráty

> Specialista radí (blog) > Tepelné ztráty

Tepelné ztráty

> Specialista radí (blog) > Tepelné ztráty

V zimě Vám z podkroví uniká teplo a v létě se naopak drží v místnosti a vytváří až tropické podmínky? Pak je na čase zkontrolovat střešní izolaci. Anebo ještě lépe – postavit střechu tak, abyste se těmto problémům v budoucnu vyhnuli. 

Kvalitní střecha by měla chránit dům před vlhkostí a dobře odvětrávat. Díky našim tipům si budete jistí, že se při pohledu na účet na energie neotřesete hrůzou. Vysoká spotřeba energie ale není jediným problémem tepelných ztrát. V místě tepelného mostu může dojít ke vzniku plísní (kvůli kondenzaci páry), a tím narušit stavební konstrukci. V extrémních případech poté může dojít až k demolici domu.

unik tepla stresnim oknem
Tepelnými mosty uniká teplo.

Netopíte pánu bohu do tepelných mostů?

Co jsou tepelné mosty?

Tepelné mosty přes krokve a vaznici.
Tepelné mosty přes krokve a vaznici.

Tepelné mosty jsou místa, kterými uniká tepelná energie.

Tato místa dobře poznáme tak, že v zimě je zde vnitřní povrch studenější a ten vnější teplejší než ostatní povrchy. V létě je to přesně naopak.

Tepelné mosty v zimě přispívají k tání sněhu. To může mít za následek pád sněhu ze střechy, pokud nejsou na střeše nainstalované vhodné sněhozábrany.

Jak a kde tepelné mosty vznikají?

Tepelné mosty vznikají zejména u členitějších střech, a to chybou v konstrukčním řešení detailu střechy.

Nejčastěji se tepelné mosty vyskytují:

 • na vnějším obvodu střechy (římsy, okapy),
 • v oblasti prostupových prvků (světlíky, větrací turbíny),
 • kolem střešních oken.
Špatná izolace kolem střešního okna
Špatná izolace kolem střešního okna.

Tipy proti úniku tepla

Pokud se chcete vyvarovat úniku tepla, pak se zaměřte na tyto body:

Volba řemeslníka

Kvalitní a poctiví řemeslníci mají cenu zlata. Bohužel se setkáváme s případy, kdy byla práce na střeše odvedená špatně a ledabyle. V případě nekvalitního řemeslníka Vám nepomůže ani kvalitní materiál. Vybírejte proto doporučené řemeslníky s kvalitními referencemi, případně se obraťte na nás.

Kvalitní střešní izolace

Základem prevence tepelných mostů je rovnoměrné zateplení a kvalitní střešní izolace s dostatečnou vrstvou. Kvalitní tepelně-izolační vrstva minimalizuje tepelné ztráty v zimě, zamezuje přehřívání místností v létě a přispívá ke snížení nákladů za energie.

Tepelné izolace se v současné době nejvíce umísťují:

 • mezi a pod krokve,
 • nad krokve,
 • mezi a nad krokve,
 • mezi a pod i nad krokve.
izolace podkrovi
Tepelných izolací je na trhu několik druhů.

Nejpoužívanějším materiálem tepelných izolací je: 

 • sklo, 
 • kámen, 
 • PIR. 
knauf kamenna vata
Kamenná tepelná izolace.

Střešní okna a výlezy

zateplovaci-sada-stresni-okno
Zateplovací sada ke střešnímu oknu.

V dnešní době jsou již standardem okna s trojsklem, která mají menší tepelnou propustnost. Výrobci dnes také nabízejí řadu oken se zateplovacím prvkem. Každý výrobce střešních oken má zateplení řešené trochu jinak. Někdy je zateplovací blok součástí samotného okna, jindy si musíte přikoupit lemování se zateplovací sadou, která brání právě vzniku tepelných mostů. Díky zateplovacímu prvku navíc okna lépe a spolehlivěji napojíte na tepelnou izolaci střešního pláště. Podstatnou roli hraje i úroveň montáže, kdy zapuštěná úroveň montáže má lepší tepelné vlastnosti než standardní úroveň montáže střešního okna. 

Výběr střešního okna může být pěkná věda. S rozhodováním Vám pomůže náš seriál o výběru střešního okna, případně se obraťte na naše profíky

Zateplení půdních schodů

Pro maximální zabezpečení proti úniku tepla je možné zateplit i půdní schody. Na trhu najdeme řadu druhů půdních schodů např. se zatepleným poklopem. 

Termoizolační půdní schody jsou pak doporučeny zejména pro nízkoenergetické a pasivní stavby.

Termoizolační půdní schody mají značný vliv na úsporu tepelné energie v budovách. Ideálně se hodí do míst, kde je velký teplotní rozdíl mezi obytným podkrovím a nevytápěnou půdou.

pudni schody
Půdní schody výrobce Fakro se zatepleným poklopem.

Tepelné ztráty: shrnutí

Při výběru nové střechy je potřeba mít na paměti i nebezpečí tvorby tepelných mostů. Na vznik tepelných mostů má vliv zejména:

 • špatně odvedená práce řemeslníka,
 • nekvalitní izolace,
 • nesprávný výběr střešního okna,
 • nezateplené půdní schody.

Nejdůležitější pro prevenci tepelných mostů je tedy vše řádně utěsnit a zalepit, použít kvalitní izolant a provést vše pečlivě. Teprve, když se tyto věci potkají, bude celá konstrukce fungovat, jak bylo zamýšleno.

Pokud máte podezření na tepelné mosty na Vaší střeše, začněte co nejdříve s opravou. Pokud si nevíte rady, kontaktuje naše profíky, kteří Vám rádi poradí.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.