Jak vybrat střešní okna: 6. díl – k oknu patří lemování

> Specialista radí (blog) > Jak vybrat střešní okna: 6. díl – k oknu patří lemování

Jak vybrat střešní okna: 6. díl – k oknu patří lemování

> Specialista radí (blog) > Jak vybrat střešní okna: 6. díl – k oknu patří lemování

Střešní okna jsou čím dál více populárnější. Ať již renovujete podkroví, či jej přestavujete na obytnou místnost, dříve či později budete vybírat to správné střešní okno právě pro vaši střechu. 

Při výběru střešního okna musíme myslet na různé doplňky a příslušenství, ale zejména také na lemování. Lemování střešního okna se skládá z plechových dílů, které navazují z okna na krytinu

Díky lemování je zajištěna vodotěsnost okna, tzn. lemování odvádí dešťovou vodu i sníh. Zároveň také chrání střešní okno před nárazy větru.

lemovani stresniho okna

Objednávka bez lemování? Nejčastější chyba!

V naší každodenní praxi se setkáváme se zákazníky, kteří si u nás objednají střešní okno, ale zapomenou na lemování. S touto položkou často ani nepočítají ve svém rozpočtu. Je proto vhodné kontaktovat odbornou firmu, která vám s montáží střešních oken pomůže a poradí, na co nezapomenout.

  • Jakmile vám „odborná“ firma nabídne střešní okno bez lemování, pravděpodobně se nejedná o odbornou firmu.
  • Výjimkou můžou být některé typy plechových krytin, které se ručně falcují. Zkušená firma je v takovém případě schopna si lemování vyrobit.

Typy lemování střešních oken

Výběr lemování závisí na typu střešní krytiny.

Je vhodné vždy volit originální lemování k danému střešnímu oknu. Výběr lemování střešního okna závisí na typu použité krytiny a maximální výšky jejího profilu. 

  • Pokud vaši střechu zdobí populární střešní tašky, vybírejte lemování do profilované krytiny.
  • Naopak pro vláknocementové šablony, asfaltové šindele a přírodní břidlici volte lemování do ploché krytiny.
  • V poslední době se velmi uplatňují speciální lemování do plochých plechových krytin typu klik nebo do plochých skládaných taškových krytin.

Na trhu je v současné době velká nabídka typů lemování. Můžete proto například i zvolit lemování s integrovanou zateplovací sadou.

Zateplovací sada? Rozhodně

K lemování můžete koupit i zateplovací sadu. Může být integrovaná nebo dodávaná samostatně. Zateplovací sada brání vzniku tepelných mostů. Obsahuje prefabrikované izolační dílce, které je velmi snadné namontovat (složíte je během vteřiny, zapadnou do sebe jako Lego). 

Zateplovací sadu rozhodně doporučujeme. V posledních letech už ji dodáváme prakticky ke všem prodaným oknům a naši řemeslníci si ji pochvalují. Na montáži tak odpadá další problematický bod, který jinak může způsobovat tepelné mosty.

P.S. U výrobce Roto je zateplovací sada přímo na rámu samotného okna, ale toto je spíše výjimka. Velux a Fakro mají stále tuto vychytávku jako volitelnou položku.

zateplovaci-sada-stresni-okno
Zateplovací sada ke střešnímu oknu

Úroveň montáže

Standardní úroveň montáže

Výrobce střešních oken VELUX poté nabízí lemování pro dvě různé úrovně montáže – pro zapuštěnou úroveň montáže a pro standardní úroveň montáže. V současné době pořád převažuje standardní úroveň.

standardni uroven montaze
Lemování pro standardní úroveň montáže.

Zapuštěná úroveň montáže

Při zapuštěné úrovni montáže je okno vsazeno hlouběji do střešní konstrukce, a proto nad plochu střechy vystupuje pouze malá část okna. Někdo považuje takto namontované okno za estetičtější. Pro nás jsou však důležité lepší tepelné vlastnosti.

zapustena uroven montaze
Při lemování pro zapuštěnou úroveň montáže je okno vsazeno hlouběji do střechy.

Celou řadu různého provedení lemování nabízí i výrobce Fakro. Ke standardnímu lemování pro ploché, profilované a vysoce profilované krytiny nabízí i doplňkové lemování a speciální lemování. Doplňkovým lemováním je myšleno lemování pro ploché tašky, pro šupinové krytí, pro bobrovku, pro plechové krytiny či plechovou falcovanou krytinu. Do speciálního lemování se řadí zateplené s termoizolací, pro změnu úhlu, pro balkonové okno a další ne tolik obvyklé tvary, jako je např. mansardová střecha či fasádní sestava.

Lemování pro bobrovku výrobce Fakro.
Lemování pro bobrovku výrobce Fakro.
Speciální lemování pro mansardové střechy.
Speciální lemování pro mansardové střechy.

Jiné montážní doplňky

Existují i další montážní doplňky ke střešním oknům, které je vhodné zmínit. Výrobce VELUX nabízí zateplovací sadu, která zaručí efektivní izolaci kolem okna, a zároveň prodlužuje záruku o 10 let. Tuto montážní sadu lze zakoupit i samostatně, pokud není součástí balení daného lemování.

Dále nezapomínejme na manžety, ať již z hydroizolační, nebo parotěsné fólie.

  • Manžeta z hydroizolační fólie zaručí neprodyšné napojení na hydroizolační fólii ve střeše, a tím zabraňuje vzniku kondenzace.
  • Podobně minimalizuje riziko vzniku kondenzace i manžeta z parotěsné fólie, která se plně svařuje ve všech rozích. Instalace manžety z parotěsné fólie zabere většinou jen pár minut.

Ke střešnímu oknu patří lemování: shrnutí

Při výběru střešního okna myslete nejen na výběr materiálu, typ otevírání či doplňky, ale také na lemování. Bez lemování není instalace hotová – lemováním totiž zajistíte vodotěsnost střešního okna. 

V některých případech můžete zvolit i lemování s integrovanou zateplovací sadou. Tuto zateplovací sadu také doporučujeme – je to systémové řešení, které dobře pomůže proti tepelným mostům (které při montáži mohou snadno vzniknout).

Pokud si nevíte rady, kontaktujte naše profíky.