Prodejny

Kolik stojí šikmá střecha?

> Specialista radí (blog) > Kolik stojí šikmá střecha?

Kolik stojí šikmá střecha?

> Specialista radí (blog) > Kolik stojí šikmá střecha?

Chcete ušetřit a za novou střechu zaplatit co nejméně? Vybíráte novou střechu primárně podle ceny? V budoucnu se vám to může vymstít. 

Počáteční investice do kvalitní střechy ovlivní zároveň i životnost střechy. Levnější neznamená vždy levnější. Kolik stojí nová střecha?

Pojďme se podívat na jednotlivé typy střešních krytin pro šikmé střechy a jejich životnost v čase.

casova cena strechy
Levnější neznamená vždy levnější.

Různé střešní krytiny - náklady v čase

Abychom mohli ukázat náklady v čase, připravili jsme pro Vás tabulku:

 • v levé části je přehled krytin a jejich životnost (předpokládaná),
 • v prostřední části sčítáme odhadované náklady na montáž 1 m2
  krytiny (později i demontáž),
 • v pravé části porovnáváme, kolik stojí prvotní montáž krytiny – a náklady v čase s ohledem na nutnost rekonstrukce. 

1Cena základní krytiny (vč. DPH 21 %). 2Cena doplňků a obvyklé skladby pláště nad nosnou konstrukcí – například u tašek: hřebenáče, krajovky, větračky, podstřešní folie, latě, drobné doplňky. 3Průměrná cena montáže krytiny a doplňků odbornou firmou. 4Cena za demontáž a likvidaci materiálu při rekonstrukci střechy.

Cena střechy v čase znamená součet nákladů na pořízení a rekonstrukci střechy v zadaném období. Pokud tedy například plánuji střechu na 60 let, lze zvolit řešení, které tuto životnost pokryje bez nutnosti rekonstrukce. Toto řešení má však obvykle o něco vyšší počáteční náklady.

Stejně tak mohu zvolit materiál s nízkou životností, který má obvykle nižší pořizovací cenu, ale kde je třeba počítat s tím, že v průběhu očekávané funkčnosti střechy ji bude nutné rekonstruovat. Střecha se tak za danou dobu bude realizovat dvakrát či dokonce třikrát!

Rekonstrukce není jen nová krytina

Vždy musíme myslet na to, zda či za jak dlouhou dobu jsme ochotni střechu rekonstruovat. Rekonstrukce je totiž větší náklad, než pouhá základní krytina. Do rozpočtu musíme přičíst také

 • opětovné náklady na práci,
 • demontáž sttaré krytiny,
 • většinou také materiál na skladbu a doplňky. 

Co oko nevidí…

Nutno také počítat s nepříjemným faktem, že střecha v dezolátním stavu se zprvu nemusí projevovat vůbec, později velice nenápadně.

Pokud je střešní plášť narušen a podstřeší je postupně poškozováno, z pozice obyvatele domu toto vůbec nevidíte. Izolace vlhne a ztrácí izolační schopnosti, dřevo trouchniví…

Ve chvíli, kdy na vnitřní omítce vidíte nenápadné mokré skvrny, může to znamenat*, že už voda celým střešním pláštěm prošla. Střecha už může být nenávratně poškozená – a zralá na kompletní rekonstrukci.

*) Poznámka: mokrá skvrna může být také kondenzát z vlhkosti z interiéru způsobený vadou na parotěsné vrstvě. Parotěsná izolace však není předmětem článku.

Nezapomínejte na střešní doplňky

Velkým nešvarem v tuzemsku je opomíjení instalace povinných střešních doplňků. Při tvorbě rozpočtu nové střechy proto nezapomínejte na povinné, ale i nepovinné střešní příslušenství. 

Povinné střešní doplňky určuje norma ČSN 73 1901 – Navrhování střech či Pravidla pro navrhování a pokrývání střech vydaných Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů ČR.

Pokud dojde ke zranění, odpovědnost za škody nese majitel domu. Jedná se zejména o úrazy při:

 • pádu řemeslníka ze střechy,
 • propadnutí pracovníka střechou,
 • spadnutí sněhu a ledu ze střechy. 

Na jaké střešní doplňky byste neměli  zapomenout?

Spatna montaz protisnehove zabrany
Následky zanedbané protisněhové ochrany.

Bezpečnostní a pochůzné prvky

Bezpečnostní a pochůzné prvky, jako jsou stoupací plošiny, různé nášlapy a žebříky, brání proti uklouznutí a pádu ze střechy. Ať už se jedná o kominíka provádějícího revizi komínu či řemeslníka instalujícího nové střešní okno.

stoupaci plosina

Odvětrávací prvky

Aby střecha vydržela co nejdéle, je nutné ji správně odvětrávat. Větrací prvky by měly být umístěny tak, aby byla střecha odvětrávána rovnoměrně. Ne vždy tomu však je. Nesprávné či nulové použití odvětrávacích prvků má za následek degradaci střechy, např. usazováním vlhkosti ve střešním plášti, a tím i snížení její životnosti.

vetraci pas

Sněhozábrany

Nebydlíte v podhorské oblasti, a proto si myslíte, že nepotřebujete protisněhové prvky? Vězte, že i v teplejších končinách naší země se vyplatí při realizaci střechy myslet na zábrany proti sněhu. Sníh na střeše dosahuje leckdy váhy až několik stovek kilogramů na ​​m2. Při absenci či použití nesprávných sněhozábran hrozí riziko poškození majetku, ale i ohrožení zdraví a života lidí.

Časová cena střechy: shrnutí

Mnoho našich zákazníků zajímá prvotně cena střešní krytiny. Bohužel už nemyslí na to, že ta nejlevnější střecha se může ve finále hodně prodražit. Při realizaci střechy je proto nutné myslet na to, zda ji budete chtít brzy opět rekonstruovat či chcete, aby vám vydržela na celý život.

V neposlední řadě je nutné do ceny střechy zahrnout i nezbytné střešní doplňky a příslušenství. Pokud si nevíte s výběrem té správné krytiny rady, kontaktujte naše profíky.

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.