Nejsme naivní, a tak (i z naší dlouholeté zkušenosti) víme, že mnoho zákazníků svou střechu vybírá hlavně podle ceny. Cena by ale neměla být klíčovým ukazatelem výběru.
Důležité je, za jakým účelem střechu vybíráte. Jinak budete k výběru přistupovat, pokud budete pokrývat přístřešek na nářadí či boudu pro psa, a jinak budete vybírat střechu pro svůj nový dům.
Kdy sáhnout po levné střeše?
Pokud řešíte zastřešení dočasné stavby nebo hledáte rychlé levné řešení před plánovanou celkovou rekonstrukcí, nedává smysl sahat po nejvyšších kvalitách střešní krytiny.
Zároveň, pokud střešní krytinou chcete pokrýt altánek na zahradě či psí boudu, zřejmě vám dobře poslouží i levnější materiály. Takovými materiály jsou známé hobby markety.
I u nás jsme schopni vybrat vhodné řešení, přičemž vám nebudeme skrývat jeho omezení a limity.
Na co si dát pozor?
Poměr kvalita vs. cena
I při výběru levnějších materiálů ale dávejte pozor na kvalitu. Nejlevnější neznamená vždy nejlepší. Proto i levnější materiály mají u nás ve STAV-INVESTU odpovídající kvalitu – prodáváme produkty, za kterými si stojíme.
Naším dlouhodobým cílem je spokojenost našich zákazníků a minimum reklamací. Jsme transparentní a vždy vám pravdivě zodpovíme, jakou má který materiál životnost a co od něj čekat.
Levná střešní okna
Na střešních oknech se nevyplatí šetřit. Střešní okno je z principu nejslabší článek střechy – tam, kde je jinde metrová vrstva krytiny, latí, folií, zateplení apod., je u střešního okna vrstva zúžená místy až na 2 cm. Nehledě na to, že je tento článek střechy otevírací.
Pokud plánujete renovaci či si nová střešní okna chcete nainstalovat svépomocí, zpozorněte. I když se taková výměna střešních oken může zdát snadná, není tomu tak. Raději se obraťte na profesionály, ať v budoucnu nemusíte řešit nutnost opravy.
Zároveň nedoporučujeme kupovat střešní okna pochybných značek, které nejsou prověřené. Takové okno vám může ve finále místo úspory pěkně provětrat peněženku. Nekvalitní střešní okna mohou propouštět vlhkost, a tím napomáhat vzniku plísní, špatně těsnící okna se vám zase projeví na účtu za energie.
Lépe proto uděláte, pokud se budete držet ověřených výrobců střešních oken, jako jsou Velux, Roto či Fakro. Pořízením střešního okna u ověřených výrobců ušetříte stres i peníze. V případě jakéhokoliv problému je prozákaznický servis rychlý a kvalitní. Zároveň mají větší výrobci dostatek servisních techniků po celé republice. Na prvním místě v předcházení problémů se střešními okny by vždy měla být odborná montáž.
Jaké střešní krytiny jsou nejlevnější?
I přesto, že jsou lehké střešní krytiny v povědomí veřejnosti vnímané jako ty levné (narozdíl od těžkých střešních krytin), v současné době tomu už tak není. Situace na trhu se změnila tak, že některé lehké střešní krytiny jsou již dražší než těžké taškové. Už tedy neplatí rovnítko lehké krytiny = levné krytiny. Stále ale platí, že lehké střešní krytiny jsou nejlepším řešením pro střechy pergol, zahradních přístřešků a garážových stání.
Asfaltové pásy
Pro střechy s velmi nízkým sklonem (altánky, pergoly, garážová stání) mohou být asfaltové pásy dobrou volbou. Jednotlivé druhy asfaltových pásů se používají pro různé účely. Kromě zastřešení vašeho altánku slouží zejména pro izolaci plochých střech.
Na trhu najdeme řadu výrobců asfaltových pásů. Doporučujeme například společnosti Bauder, Roofspecial, Icopal Vedag či SIKA (dříve KVK Parabit). Záruka na asfaltové pásy se liší dle výrobců. Životnost se u oxidovaných asfaltových pásů uvádí v rozmezí 10-15 let, u modifikovaných asfaltových pásů až 40 let. Více informací viz jednotliví výrobci.
Asfaltové šindele
Asfaltové střešní šindele jsou jednoznačně nejpoužívanější střešní krytinou pro zahradní domky a garážová stání. A není se čemu divit – jejich pokládku zvládne i šikovný kutil, jsou lehké a dobře odolávají povětrnostním vlivům.
Předním výrobcem asfaltových šindelů je u nás kanadská společnost IKO. Záruka na asfaltové šindele se liší dle výrobců. Stejně tak i životnost. Podrobnější informace k zárukám i životnosti viz jednotliví výrobci.
Poznámka: Důrazně nedoporučujeme kupovat nejlevnější asfaltové šindele v hobby marketech. Kvalita těchto šindelů je bez nadsázky ubohá. Orientačně lze odvodit kvalitu podle záruk, které výrobci poskytují. I ekonomický model od IKA v tomto s odstupem vyhrává.
Střešní folie
Řešením na ploché střechy mohou být i (PVC) střešní folie. Častým příkladem použití umělohmotných střešních folií jsou lehké průmyslové střechy.
Nízká gramáž i moderní technologie dělají z umělohmotných střešních folií efektivní hydroizolační systém s poměrně dlouhou životností.
Výrobce PVC střešních fólií je např. společnost Bauder.
Plastové krytiny
Plastových střešních materiálů existuje několik druhů – od nejlevnějšího polyesteru až po kvalitní polykarbonát. Při volbě plastové krytiny pro vaši střechu ovšem nedoporučujeme sáhnout po nejlevnějším, ne příliš kvalitním polyesteru. Polyester působením UV rychle degraduje, praská a láme se. Proto musíte počítat s rizikem prohnutí a znehodnocení už do pár let (ne-li měsíců) používání. Naopak polykarbonát je dlouhodobě pružný a houževnatý. Proto pokud jste si zvolili plastovou střešní krytinu, ať už na pokrytí pergoly, či bazénu, rozhodně volte kvalitnější polykarbonát.
U nás se nejčastěji setkáváme s výrobci Lanit Plast a Zenit (velkoformátové plastové krytiny) a Eureko a Ekoternit (maloformátové plastové krytiny). Záruka na plastovou střešní krytinu se liší dle výrobců. Jelikož se jedná o relativně mladý a časem stále ještě neprověřený materiál, je těžké spekulovat o reálné životnosti. Podrobnější info k zárukám i životnosti viz jednotliví výrobci.
Levná střecha – kdy ano: shrnutí
I když je úspora několik tisíců korun lákavá, nevybírejte střešní krytinu pouze podle ceny. Podstatné je si uvědomit, co vlastně od střechy potřebujete a jak dlouho chcete, aby vám vydržela. Naši profíci vám navrhnou správné a odpovídající řešení pro jakýkoliv požadavek – od střechy několika generačního domu až po zahradní domek či psí boudu.
I v případě lehkých krytin je důležitá správná montáž. Šikovný kutil u většiny lehkých krytin pokládku hravě zvládne. Pokud ale preferujete odborníka, kontaktujte nás a my vám ověřeného řemeslníka doporučíme.
Nejnovější články ze světa střech
Nadkrokevní a mezikrokevní izolace: Jak vybrat tu správnou?
Jaký je rozdíl mezi nadkrokevní a mezikrokevní izolací?
Jak bojovat s kondenzací ve střeše
Dokážete rozpoznat rozdíl mezi tím, kdy vám do střechy zatéká a kdy máte problém s kondenzací?
Jak se staví plochá střecha
Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.
Jak správně udržovat střechu
O střechu je nutné pravidelně pečovat. Jen tak zajistíte její dlouhou životnost a zamezíte nákladným opravám.
Jaké typy komínů existují a jak z nich správně vybrat
V tomto příspěvku se dozvíte, jak správně vybrat z nabídky komínů a jak provozovat jeho údržbu.
Nevíte si rady s výběrem střechy?
Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.
- Využijte našich služeb, které vám pomohou s rozhodováním.
- Kontaktujte naše pobočky pro více informací.
- Využít můžete také kontaktní formulář v dolní části stránky.
Odborné poradenství
Rádi Vám poradíme ohledně střešních materiálů.
Střešní showroomy
Prohlédněte si materiály předem na našich showroomech.
Výpočty materiálu
Rádi Vám spočítáme potřebný materiál na střechu.