Prodejny

Lehké střešní krytiny

> Specialista radí (blog) > Lehké střešní krytiny

Lehké střešní krytiny

> Specialista radí (blog) > Lehké střešní krytiny

Někteří z vás vybírají střechu podle vzhledu. Druzí zas dají na doporučení známých. Při výběru nové střechy však musíte zohlednit více faktorů:

A právě to, co je vaše střešní konstrukce a celá konstrukce stavby schopna unést, určuje, jakou střešní krytinu můžete při výběru nové střechy vůbec zvažovat. Pamatujte na to, že krov nenese pouze samotnou střešní krytinu, ale také další části střechy, a v zimě i těžký mokrý sníh. Navíc musí odolávat náporu větru.

plechova strecha sjizdeni snehu
Při výběru střešní krytiny pamatujte i na zatížení střechy sněhem v zimě.

Které střešní krytiny patří mezi lehké?

Mezi lehké krytiny na střechu se běžně řadí ty, jež mají hmotnost do 25 kg/m². Díky své nízké hmotnosti nezatěžují krov tolik jako těžké střešní krytiny. 

Mezi lehké střešní krytiny patří:

  • Plechové střešní krytiny – vyrábí se z válcovaných plechů. Plechová střešní krytina může být profilovaná, falcovaná a maloformátová.
  • Vláknocementové krytiny – při výrobě se používá směs umělých vláken a cement. Vláknocementová střešní krytina může být skládaná (šablony) či vlnitá (desky).
  • Asfaltové šindele – střešní krytiny vyráběné z asfaltu neboli bitumenu. Typickým tvarem je obdélník a bobrovka.
  • Plastové střešní krytiny – některé, zejména velkoformátové, jsou vyráběné z čistých plastů (polykarbonát, polyester apod.). Jedná se o různé trapézové, vlnkové či komůrkové desky. Dále jsou tu maloformátové krytiny, které jsou obvykle z PVC nebo recyklovaných materiálů. Ty často svým vzhledem imitují břidlicovou či vláknocementovou krytinu nebo třeba i dřevěný šindel.
comax taška maxi plech
Lehké střešní krytiny nezatěžují krov tolik jako ty těžké.

Kdy zvážit lehkou střešní krytinu?

V jakých případech sáhnout po lehkých krytinách na střechu? Takových situací může být hned několik.

  • Když je nutná nebo vhodná nízká hmotnost krytiny (zde nedoporučujeme těžké pálené či betonové tašky),
  • pokud vás osloví design lehkých střešních krytin,
  • u některých typů (trapézové plechy nebo asfaltové šindele) je snadná montáž,
  • dostanete se do nižších sklonů (především u plechových falcovaných nebo „klik“ systémů),
  • pokud chcete prostor pod střechou výrazně prosvětlit (průhledné/průsvitné plastové krytiny).

Doporučujeme poradit se s odborníkem (statikem či zkušeným tesařem), jakou má reálně nosnost zrovna vaše střešní konstrukce. 

I mezi lehkými střešními krytinami najdete velké rozdíly. Od levnějších plastových krytin pro venkovní sezení, přes asfaltové šindele pro zahradní domky, až po kvalitní a odolné plechové krytiny, které jsou vhodné i na rodinné domy.

pergola polykarbon
Plastové krytiny se používají na zastřešení různých přístřešků.

Jaké jsou nevýhody lehkých střešních krytin?

Lehké krytiny na střechu mají řadu výhod – odlehčí celé statice domu, jejich pokládka není tak náročná, některé typy se dají položit od extrémně nízkých sklonů střechy. 

Ale ani u lehkých střešních krytin není vše růžové. I u nich se totiž budete potýkat s některými nepříjemnostmi. Jaké to jsou?

Hlučnost

Bydlíte na větrné straně města nebo u vás často prší?

Pamatujte, že lehké střešní krytiny (zejména plechové) mohou být v provozu někdy hlučnější. Pokud je ale krytina správně namontována a ve správné skladbě, nebývá to v běžném provozu problém.

U falcované krytiny nebo krytiny typu klik je důležitá správná montáž, např. umístění separační a protihlukové podložky mezi krytinu na prkenný záklop. Tvarovaný a profilovaný plech rezonuje méně než plochý plech, a proto je i méně hlučný. I vhodná tepelná izolace může snížit přenos hluku do interiéru.

Prefa falcovaná šablona plech
Některé lehké střešní krytiny mohou být hlučné.

Kotvení

Při pokládce lehkých střešních krytin je stěžejní správně krytinu zakotvit. Lehké střešní krytiny, pokud nejsou správně upevněné, mají v silném větru tendenci k poškození.

Cena vs. kvalita

Při výběru lehkých střešních krytin zvažte, za jakým účelem krytinu kupujete. Pokud chcete pokrýt například jen zahradní domek na nářadí, nejspíš nebudete řešit nejvyšší kvalitu povrchové úpravy plechové krytiny nebo nejkvalitnější plast.

Naopak na rodinný dům byste již měli vybírat střešní krytiny z kvalitnějších materiálů s vyšší životností, které mají povrchovou úpravu. Ta zajistí, jako je tomu u všech střešních krytin, větší odolnost a delší životnost vaší střechy. U asfaltových šindelů konkrétně dávejte pozor na jejich kvalitu – silná nosná vložka ze skelných vláken zaručí tvarovou stálost a odolnost proti zatížení a minerální posyp zase ochrání asfalt před UV zářením.

Falcovaný plech na střeše
Falcovaný plech na rodinném domu.

Problematické dodatečné úpravy

Rozhodli jste se po roce přidat do své plechové střechy střešní okna? Připravte se, že vás to může stát více času i peněz. Dodatečné úpravy do lehkých, zejména kovových, střešních krytin bývají často náročnější.

Jedná se zejména o střešní okna, světlovody a jiné střešní výlezy a prostupy. Pokud se tedy rozhodnete pro lehkou střešní krytinu, mějte tyto střešní doplňky na paměti již při pokládání samotné střechy.

trapézový plech na střeše a střešní okna
Dodatečné úpravy mohou být problém.

Lehké střešní krytiny: shrnutí

Lehké střešní krytiny nejsou pouze plastové střechy na střídačkách fotbalových hřišť. V dnešní době se kvalitní lehké krytiny používají i na rodinné domy a víkendové chaty. Vždy je důležité si uvědomit, za jakým účelem lehkou krytinu vybíráme, jak dlouho chceme, aby vydržela. Pokud si nevíte rady, kontaktujte naše profíky, kteří vám s výběrem poradí.

Nejnovější články ze světa střech

Jak se staví plochá střecha

Jak se staví plochá střecha, jaké jsou nejčastěji používané materiály a na co si dát při stavbě ploché střechy pozor.

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.