Prodejny

Co všechno patří na střechu?

> Specialista radí (blog) > Co všechno patří na střechu?

Co všechno patří na střechu?

> Specialista radí (blog) > Co všechno patří na střechu?

Koupit novou střechu nad hlavou neznamená pouze vybrat dobře vypadající střešní krytinu. Střecha je ucelený systém, který toho musí zvládnout hodně: odvádět vodu, sníh, dostatečně izolovat, větrat, přivádět světlo…

Na co byste neměli při výběru nové střechy zapomenout?

Krytina

Velká část lidí začíná právě volbou střešní krytiny. Při výběru střešní krytiny se ovšem neřiďte pouze estetickou stránkou a cenou. Faktory ke zvážení jsou zejména hmotnost a životnost střešní krytiny. Dále také použitelnost na daný sklon střechy.

Právě podle hmotnosti střešní konstrukce budete volit mezi lehkými střešními krytinami (do 25 kg/m²) – plechové, vláknocementové, plastové střešní krytiny a asfaltové šindele – a těžkými střešními krytinami (nad 25 kg/m²) – pálené, betonové a břidlicové střešní krytiny.

Krov a řezivo

Krov neboli nosná konstrukce střechy. Krov má za úkol přenášet zatížení střešního pláště (krytina, sníh, vítr apod.) na svislé nosné konstrukce stavby.

  • Klasická forma krovu je konstrukce z masivního dřeva. Nejčastěji se provádí z běžného stavebního řeziva, ale stále častěji se dělá i ze sušených a lepených KVH či BSH profilů.
  • Krov může být také vazníkový, což je příhradová konstrukce z fošen stejné tloušťky, nejčastěji 5 cm. Na krovu dále vidíme laťování obvykle z latí 6/4 nebo bednění z prken či z OSB desek (dle typu krytiny a skladby střešního pláště).

Tepelná izolace

Instalace tepelne izolace

Kvalitní tepelná izolace je schopna ušetřit nemalé náklady za energie. Plní funkci nejenom tepelně-izolační, ale také protipožární protihlukovou.

Při výběru tepelné izolace se budeme rozhodovat mezi několika typy tepelné izolace, stejně jako jejím umístěním.

Přesné množství a sílu izolace by měl určit projektant při návrhu realizace.

Střešní fólie

Při konstrukci šikmé střechy by se nemělo zapomínat ani na správně nastavené větrání a větrotěsnost. K tomuto účelu slouží podstřešní fólie známá též jako DHV (Doplňková Hydroizolační Vrstva). Tato podstřešní membrána chrání tepelnou izolaci před nepříznivými vlivy počasí (větrem, deštěm, sněhem).

Střešní folie

Okapy

Vhodný okapový systém je nezbytným komponentem pro dobře fungující střechu. Ještě před koupí je dobré se zamyslet nad materiálem, údržbou či vzhledem celého okapového systému.

Je také vhodné sladit materiál okapů a např. parapetů. Jakmile koupíte tyto prvky z různých zdrojů, většinou se liší odstín.

V případě potřeby vyhotovení nestandardního klempířského doplňku na míru vám doporučujeme obracet se na zkušené klempíře

Nezbytné příslušenství

Následující prvky jsou nezbytné pro správnou funkci střechy. Slouží zejména ke správnému odvětrání střechy, správnému kotvení apod.:

vetraci mrizka
Větrací mřížka

Volitelné doplňky

Protisněhové střešní prvky

Při výběru či rekonstrukci střechy je důležité myslet i na protisněhovou ochranu. Pokud na střeše sněhozábrany chybí, může to vést až k poškození střechy a střešních konstrukcí. Zároveň je zde riziko poškození majetku a ohrožení zdraví či dokonce život lidí, pokud sníh ze střechy spadne. 

Protisněhových střešních prvků najdeme na trhu několik druhů. Dělí se do dvou skupin:

Střešní okna a světlovody

Díky střešním oknům a světlovodům vpustíte do místností více přirozeného světla. Co je ale dobré vědět před koupí střešního okna? 

V potaz vezměte např. materiál střešního okna (dřevo, plast, plastová okna s dřevěným jádrem), zasklení střešních oken, které má vliv na tepelnou i hlukovou izolaci, typ otevírání a možnosti ovládání střešních oken či zastínění a další doplňky pro zvýšení komfortu.

Světlovody dokáží pasivním způsobem přenášet sluneční i měsíční světlo do těch nejtmavších místností ve vašem domě. V dřívějším článku Vše, co jste chtěli vědět o světlovodech zmiňujeme jejich nesporné výhody i to, jak světlovod vybrat a nainstalovat.

Komíny

Prostupové prvky

Pokud plánujete rodinnou pohodu u krbu, rozhodně nezapomeňte na montáž komínu. Na trhu jsou různé druhy komínů – cihelné, nerezové; pro novostavby i rekonstrukce.

Cihelný komín

Do sortimentu prostupových prvků patří všemožné odvětrávací a anténní prostupy, stoupací a pochůzné systémy, výlezy na střechu, apod.

Odvětrání záchodu nebo koupelny

Co všechno patří na střechu: shrnutí

Výběr střechy může být pořádná věda. Jak jsme zjistili, není to pouze o volbě vhodné střešní krytiny. Při výběru střechy nad hlavou je důležité pamatovat i na další prvky střešního pláště. V ideálním případě vždy spolupracujte s profíky, kteří vám poradí, zajistí kvalitní dodavatele a doporučí řemeslníky.

Další zdroje

Nejnovější články ze světa střech

Nevíte si rady s výběrem střechy?

Střecha je nejdůležitější a nejsložitější část domu. Nejste na to sami. Rádi Vám pomůžeme přímo. Problematiku střech řešíme každý den a troufneme si říct, že to umíme.